Öğretmen Diyarı

İlköğretim Matematik Öğretmenleri Atamalarda Hakkını İstiyor

Her yıl binlerce sayıda atama bekleyen ilköğretim matematik öğretmenleri atanmak için MEB'den kendilerine yeteri kadar kadro verilmesini istiyor.

Her yıl yapılan atamalarda bir türlü istedikleri rakamı bulamayan ilköğretim matematik öğretmenleri bu yıl yapılacak olan atamalarda artık bu döngünün değişmesini istiyor. Yapılan atamalarda aradıklarını bulamayan ve sayıları her geçen gün biraz daha artan ilköğretim matematik öğretmenleri bu yıl yapılacak olan atamalarda kendilerininde es geçilmeden yüzlerinin gülmesini istiyorlar. Her sene içerisinde binlerce yapılan atamalardan küçük bir pay alan öğretmen adayları, gerek önümüzde bulunan ve sayılı kalan Şubat atamasından, gerek ise yazın yapılacak olan atamalardan kendilerine düşen payın arttırılmasını istiyorlar. 

 

Oldukça değerli branşlar arasında sayılan ve matematiğin temellerini oluşturan bu branştan atama bekleyenler, yıllardır atama beklediklerini ve bu duruma bir çözüm bulunması için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kendilerininde es geçilmemesi gerektiğini düşünmektedirler. Giderek büyüyen ülkemizin kalkınma hızının artması için pozitif bilimlere ihtiyacı olduğunu, böylece özellikle üretim açısından bu bilimlerin temeli olan matematiğe ihtiyacı olduğunu belirterek, matematiğinde ilk temelini kendilerinin oluşturduğunu ifade ederek bu yıl atamalardan gereken payı almak istediklerini belirttiler. 

 

Haklı Sebepleri Var

 

İlköğretim matematik öğretmenlerinin atanma taleplerinin ardında, kendilerinin mesleğini eline almak istemelerinin yanı sıra öğrencilerin somut bir şekilde matematik öğrenimindeki sorunlarında çözümü var. Yaptıkları açıklamalarda gerek uluslararası ülkemiz matematikteki başarısı olsun, gerekse Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) olmak üzere öğrencilerin matematik temellerinin eksikliği ve başarısı somut bir şekilde hiçte iyi olmadığı gözükmektedir diyerek, bu durumun bir an önce çözülmesi için kendilerine olan ihtiyacın göz ardı edilmemesi gerektiğini belirttiler. TEOG sonuçlarının yanı sıra iyi atılmamış matematik temelleri bir ömür boyu öğrencilerin yakasını bırakmayacağı, iş hayatında dahi bir sorun olarak karşısına çıkacağından dolayı oldukça önemli olan matematiği sevdirme ve temellerini oluşturma için ilköğretim matematik öğretmenlerine ihtiyaç vardır. 

 

Öğretmen Ayalarının Talepleri

 

İlköğretim matematik öğretmenleri gün geçtikçe atama sayılarında hiç bir değişiklik olmaması ve var olan ihtiyacın kapatılmasında en önemli rol oynadıklarını belirterek, hali hazırda bulunan ihtiyaç rakamlarına oranla bir atama değil, ihtiyacın tamamı kadar atama yapılmasını talep etmekteler. Bunun tek aşamada olamayacağını belirterek, Şubat ayında yapılacak olan 15 bin atama ve Eylül ayında yapılacak olan atamada iki aşamalı olarak kapatılmasını istemektedirler. Bu nedenler gereken ilginin hem kendileri, hemde öğrenciler ve ülkemiz için bu branşa gereken ilginin gösterilmesini istemekteler. 

 

 

Meb Medya - Özel Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim