Öğretmen Diyarı

İL DIŞI ATAMA KILAVUZUN YORUMU ve PÜF NOKTALARI

"İL DIŞI ATAMA KILAVUZUN YORUMU ve PÜF NOKTALARI"

Haziran ayında yapılacak olan Öğretmenlerin 2015 Yılı İller Arası İsteğe ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu Bakanlıkça dün yayınlandı. Kılavuzu daha anlaşılır hale getirebilmek ve bazı püf noktaları açıklamak üzere bu yazıyı sizlerin talebi üzerine hazırladım.

İL DIŞI ATAMA KILAVUZUN YORUMU

- 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresini dolduran herkes tercih yapabilir.

- 2012 Şubat ve 2012 Eylül döneminde ilk ataması yapılıp şu ana kadar yer değişikliği yapmamış olan tüm öğretmenler isterlerse tercih yapabilirler.

- 6 Mayıs 2010 tarihinden sonra atanıp kadrosu zorunlu hizmet olmayan bir kurumda bulunan öğretmenler (zorunlu hizmeti muaf ya da ertelenmiş durumda değilse) bulundukları kurumda 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla 3 yılını dolduruyorlarsa ve zorunlu hizmet olan okulda hiç çalışmamış ya da eksik hizmeti 6 aydan fazla ise; zorunlu hizmet olan okulları il içinde veya il dışında tercih etmeleri gerekmektedir. Bu durumda olan öğretmenler tercih yapmazlarsa ya da tercihlerine atanamazlarsa zorunlu hizmet olan okullara atamaları Bakanlıkça yaz döneminde resen yapılacaktır. 

- 2012 Şubat ve 2012 Eylül de zorunlu hizmet olmayan bir okula ilk ataması yapılmış bir öğretmen eğer hiç yer değişikliği yapmamış ise bu il dışında zorunlu hizmet olan bir okula il içinde ya da il dışında tercih yapması zaruridir. Aksi halde bu durumda olan öğretmenler tercih yapmazlarsa ya da tercihlerine atanamazlarsa zorunlu hizmet olan okullara atamaları Bakanlıkça yaz döneminde resen yapılacaktır.

- Kadrosu zorunlu hizmet olmayan bir okulda bulunan öğretmenler,çalıştıkları kurumda 3 yılını doldurmasalar bile eğer adaylıkları kalkmışsa istemeleri halinde zorunlu hizmet olan bir okula yer değişikliği talebinde bulunabilirler.

- Kadrosu zorunlu hizmet olmayan bir okulda bulunan öğretmenlerin okulları,bu ay içerisinde yapılan hizmet alanı güncellemesi ile zorunlu hizmet olsa dahi bu durumda bulunan öğretmenler istemeleri halinde zorunlu hizmet olan okullara yer değişikliği talebinde bulunabilirler. Bu durumda olan öğretmenlerden çalıştıkları kurumda 3 yılını doldurma şartı aranmaz, adaylıklarının kaldırılmış olması yeterlidir.

- 2013 Eylül ve 2014 Şubat ayında ilk ataması zorunlu hizmet olmayan okullara yapılan öğretmenlerin okulları, 2014 yılında zorunlu hizmet kapsamına alınmış ise tercih yapamazlar. Ancak bu durumda olan öğretmenlerin okulları bu ayki yapılan güncelleme ile zorunlu hizmet kapsamına alınmış ise istemeleri halinde zorunlu hizmet olan okullara tercih yapabilirler.

- İlk ataması zorunlu hizmet olan okula yapılan öğretmenler 30 Eylül 2015 tarihi itibariyle çalıştıkları kurumda 3 yılını doldurmuşlar ise zorunlu hizmetleri tamamlanmamış olsa bile zorunlu hizmet olan okullara yer değişikliği talebinde bulunabilirler. Bu durumda olan öğretmenlerin kadrolarının bulundukları okulun hizmet alanı dikkate alınmaksızın, il içinde ya da il dışında hizmet alanı 4,5 ya da 6 olan okulları tercih edebilirler.

- Zorunlu hizmet okulunda kadrosu bulunurken; okulun kapanması,norm kadro uygulaması veya diğer nedenlerle resen olarak kadrosu zorunlu hizmet olmayan okullara alınan öğretmenler, zorunlu hizmetlerini tamamlamak için zorunlu hizmet olan okulları tercih etmeleri gerekmektedir. 

- En fazla 40 kurum tercih edilebilecek. Tercih edilen kurumlar farklı illerden olabilir. Öğretmenler istemeleri halinde 41. tercihlerini açık bırakarak bilgisayar kurası ile de atanabilirler. 41.tercih için sadece bir il belirlenir. 41.tercihin açılabilmesi için 40 tercihin tamamının yapılması gerekmektedir.

- Atamalar her branş için ayrı ayrı hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanları, başvuruların son günü olan 16 Haziran 2015 tarihi dikkate alınarak belirlenecektir.

- Başvurular 10-16 Haziran 2015 tarihleri arasında alınacak, atamalar 18 Haziran 2015 tarihinde yapılacak. Ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri ise 19 Haziran 2015 tarihinden itibaren başlayacak.

- Ataması yapılan öğretmenlerin atamaları yönetmelikte belirtilen özel şartlar dışında iptal edilmeyecektir.

- Mayıs ayında yapılacak İL İÇİ ile ataması yapılan öğretmenler, İL DIŞI tercihinde bulunamayacak. Ancak Mayıs ayındaki İL İÇİ nde başvuruda bulunup tercihlerine yerleşemeyen öğretmenler istemeleri halinde İL DIŞI tercihlerinde bulunabilirler.


Burak ERCAN

Araştırmacı Eğitimci 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol