Öğretmen Diyarı

İKİNCİ İL İÇİ VE İL DIŞI ATAMA MAĞDURLARININ KULAĞI BAKANLIKTA
  • İl dışı atama talebinde bulunup  tayini çıktığı halde atamasının iptalini isteyen öğretmenler, atandıkları okulun boş kalmasına neden oldular. İl dışından bu kurumlara gitmek istedikleri halde gidemeyen öğretmenler varken ikinci il dışı ataması yapılmadığı için hem bu öğretmenler, hem de dersi boş geçecek öğrenciler mağdur olmaktalar.
  • Rotasyona uğramak istemeyen öğretmenler bu yıl il içi tayinlere yüklendiler. Önceki yıllar 40 Bin civarındaki il içi atama talebinde bulunan öğretmen sayısı, rotasyon riski nedeniyle bu yıl 140 Bin’e yükseldi.  Rotasyon süresinin uzatılması nedeniyle atamasını iptal eden öğretmenlerin atandıkları okullar boşta kalırken bu okullara atanamayan öğretmenler mağdur oldu.
  • Normlar güncellenmeden il içi yer değiştirme yapıldı. 4. ve 8. sınıfların haftalık okutulan ders sayıları gelecek yıl değişiyor. özellikle 8. sınıfta haftalık okutulan ders sayısı 30 saatten 35 saate çıkacak ve bazı derslerin haftalık ders sayısı değişecek, bazı derslerde artık 8. sınıfta işlenmeyecektir. (örneğin haftalık ders saati sayısı 4 saat olan matematik dersi 5 saate çıkacak ve öğrencilerin talebi doğrusunda haftada 2 saat seçmeli matematik uygulamaları dersi seçilebilecektir.) normlar güncellenmeden tayinler yapıldığı için normlar güncellenince okullarda bazı branşlarda norm fazlalığı oluşurken bazı branşlarda da çok sayıda öğretmen açığı oluşacaktır. bu yüzden normların güncellenmeli ve ikinci defa il içi isteğe bağlı yer değiştirme yapılmalıdır.
  • Bazı okulların dönüşümü tamamlanmadı. Dönüşümden dolayı bu okulda norm fazlalıkları oluşacaktır. Rotasyona maruz kalmamak için tayin isteyen yüksek puanlar nedeniyle okulunda norm fazlası olan öğretmenler tayin isteyemedi, yerlerinde norm fazlası kalmaya devam etti. Geçen yıl bu nedenden ( dönüşümü tamamlanmayan okullar ve normların güncellenmemesinden) dolayı ikince defa il içi isteğe bağlı yer değiştirme yapılmıştı. Aynı koşullar bu yılda devam etmektedir. Bu yılda normlar güncellenip ikinci defa il içi isteğe bağlı yer değişikliği yapılmalıdır.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol