Öğretmen Diyarı

İkinci İl Dışı Atamalar Başlıyor

İkinci il dışı atamalar için bakanlık duyuruyu yayınladı. Buna göre eylül 2014'te bakanlıkta ikinci il dışı tayinler yapılacak. Öğretmenlerin ikinci il dışı atamalara başvuru yapabilmesi için bulundukları ilde en az 3 yıl çalışmış olması gerekecek. 1,2,3. hizmet bölgelerinde çalışma yükümlüsü olan öğretmenlerden 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla görevi bitecek olanlar da 4,5,6. bölgelerde çalışmak için başvuruda bulunabilecek. 3 yıl içinde belli bir yerde çalışmasına rağmen eski görev yerlerine çeşitli nedenlerden dolayı iade edilen öğretmenler de üç yıllık çalışma süresini doldurmuş sayılacak ve bu öğretmenler atamalar için başvuru yapabilecek. Doğrudan bakanlığa bağlı taşra teşkilatı kapsamında görev yapan Doğu'da çalışan öğretmenler il dışı atama talebinde bulunabilecek. Başvuru yapacak öğretmenlerin hizmet puanı 5 Eylül 2014 tarihi itibarıyla belirlenen hizmet puanı olacak ve atamalar buna göre yapılacak. Geçici görevlendirmeyle başka kamu kuruluşlarında çalışan öğretmenler 15 Eylül tarihine kadar bağlı bulundukları kuruma geri dönmek için bakanlığa başvuruda bulunabilecek. Bunlardan 15 Eylül'e kadar kurumlarında göreve dönmeyenlerin başvuruları iptal edilecek. 

 

Yurtdışında görev yapan ama aylıksız izin hakkı kullanan öğretmenler aylıksız izin hakkının bittiğini ve göreve geri döndüklerini belgelemeleri halinde Türkiye'de bir eğitim kurumuna geçmek için başvuruda bulunabilecek. Başvurusu kabul edilip 15 Eylül tarihine kadar göreve başlamayan öğretmenlerin atamaları iptal edilecek. Bununla birlikte asker öğretmenlik yapan öğretmenler de hizmet süresini saydırabilecek ve üç yıllık süreyi doldurmuş sayabilecek. Sözleşmeli öğretmenler de atama talebinde bulunabilecek.

 

Soruşturmadan dolayı başka bir ile gönderilen öğretmenler önceki görev sürelerini saydıramayacak. Eğer soruşturmadan dolayı yeni atandıkları okulda üç yılını doldurduysa bunu saydırabilecek ve atamalar için başvuru yapabilecekler.

 

Başvurular MEBBİS veya İKGM sayfalarından online başvuru formu doldurulmak üzere yapılacak. Elektronik başvuru formu dışında yapılan başvurular dikkate alınmayacak. Bu nedenle başvuru yapacak öğretmenlerin posta veya diğer yollarla başvuru yapmaları geçersiz sayılacak. Bununla birlikte online başvuru formunu eksik veya hatalı dolduran öğretmenlerin başvuruları dikkate alınmayacak. İmzalanmadan veya onaylanmadan gönderilen belgeler geçersiz sayılacak ve başvurular dikkate alınmayacak. Başvurular il milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylandıktan sonra formlarda hiçbir şekilde bilgi değişikliği yapılamayacak. 

 

Başvurunun onaylanması için önce öğretmenin formu doldurması gerekiyor. Ardından form önce okul müdürlüğü sonra ilçe ve en sonunda il milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylanacak. Ayrıca başvuru tarihleri içinde öğretmenler yaptıkları bu başvuruyu kurumlarına vereceği bir dilekçeyle birlikte iptal edebilecek. “Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği”, “Matematik-Bilgisayar Bölümü”, “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri”, “Bilgisayar Teknolojisi Bölümü/Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü” ve “Bilgi Teknolojileri” mezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarını tercih edemeyecektir. 

 

Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri tüm alan öğretmenleri tüm okulları tercih edebilecek, Anadolu Liseleri öğretmenleri de Fen, Sosyal Bilimler, Diğer Anadolu Liseleri ve Güzel Sanatlar Spor Liseleri'ni tercih edebilecek. Bununla birlikte öğretmenlerin 25 tercih hakkı bulunmaktadır. Öğretmenler belirlenen boş kontenjanlara hizmet puanlarına göre atanacaktır. Hizmet puanı en yüksek olandan en düşüğe doğru atamalar gerçekleştirilecektir. Yer değiştirmeler yapıldıktan sonra işlem iptal edilmeyecektir. Ancak ataması başka nedenlerle iptal edilen öğretmenler eski kurumlarında yer kaldıysa eski kurumlarına, kalmadıysa valilikler tarafından il içinde başka bir kuruma yeniden atanacaktır. 

 

Yer değiştirme işlemleri için başvurular 1-5 Eylül tarihleri arasında alınacak. Atamalar 9 Eylül'de yapılacak sonuçlar 10 Eylül tarihinde duyurulacak. Atamalara ilişkin itirazlar ve diğer tüm işlemler MEB atama ve tayin yönetmeliğine göre yapılacaktır. 

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü İller Arası Atamalara İlişkin Duyurusuna Ulaşmak İçinTIKLAYINIZ

MEB Tarafından Valiliklere Gönderilen Resmi Yazı İçin TIKLAYINIZ

 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim