Öğretmen Diyarı

 İKİNCİ İL DIŞI ATAMA OLMASI İÇİN GEREKÇELER (2015 EYLÜL)

 

  

MADDE 1- NORMLAR

Normlar güncellenmediği için il dışı tayin istenirken açık olan okulların çoğu bize görünmedi bazı branşlarda illerden bir tane bile açık gösterilmedi.

Bazı okullarda ise öğretmenler norm fazlası durumdadır, çalışacak okul bulamamaktadır. İller arası atama eğitim kalitesinin arttırılması öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmence sağlanması için gerekli sirkülasyon gerçekleşmelidir. 2. İl dışı atamanın okullar açılmadan yapılması eğitim adına bir zorunluluktur.

MADDE 2- İPTALLER

İl dışı atamalar yapıldıktan sonra ataması yapılan öğretmenlere iptal hakkı verildi ve bu öğretmenler birçoğu keyfi olarak iptal etti.

Bu durumda oraya gitmek isteyen diğer öğretmenler kadro boş kaldığı halde yer değiştiremedi. Büyük bir haksızlık yapıldı.

MADDE 3- ROTASYON

Rotasyondan dolayı bu sene il içinde 140000 başvuru oldu.

Rotasyona uğramak istemeyen uzun yıllardır yüksek puanlı öğretmenler haliyle mecburiyetten tayin istedi

Bu da il içinde ve il dışında puanların aşırı yükselmesine sebep oldu ve zorunlu hizmetini bitirmesine rağmen öğretmenlerin bir çoğu yer değiştiremedi.

MADDE 4- EŞ DURUMU

Normal şartlarda eş durumundan yer değiştirecek olan öğretmenler il dışı atama ile tercih yapıp atandılar ve sonra eş durumunu beklediler. Daha sonra eş durumundan daha iyi okullara geçtiler. 1. İl dışı tam olarak amaca ulaşamadı.

MADDE 5 – GEÇEN SENE YAPILAN 2. İL DIŞI İÇİ ATAMALAR

Geçen sene de normlar güncel olmadığı için atamalara iptal hakkı verildiği için aynı mağduriyetler yaşandı ve bunun üzerine bakanlık ikinci il içi ve il dışı atamaları tekrarlayarak mağduriyeti önledi.  Bu sene rotasyon ve iptali varken neden halen bir adım atılmadı?

MADDE 6- İNSAN KAYNAKLARI GENEL MÜDÜRÜ SAYIN HAMZA AYDOĞDU'NUN AÇIKLAMASI

Hamza AYDOĞDU 6 Ağustos 2015 tarihindeki açıklamasında bakanımızın takvim yetişirse ikinci il dişi yapma konusunda talimatı olduğunu belirtti.

MADDE 7- ZAMAN

Temmuz ayı rotasyona ayrıldı ancak daha sonra rotasyon iptal edildi oysa bu sırada ikinci bir il dışı atama çok rahat yapılabilirdi.

MADDE 8 –TAKVİM

Okullar 28 eylülde açılacağına göre ilk atamadan sonra çok rahat ikinci bir atama yapılabilir artık takvim sıkışık değil.

MADDE 9- TÜRK EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI SAYIN İsmail KONCUK ve MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN Nabi AVCI'nın telefon görüşmesi

 İkinci il dışı isteyen öğretmen grubunu temsilen Türk Eğitim Sen ile görüşmeye gidildi. Bunun üzerine Sayın İsmail KONCUK magduriyetimizi MEB Bakanı Sayın Nabi AVCI'ya iletti.

MADDE 10EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI Şükrü KOLUKISA Görüşmesi

 

Yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen ile görüşme yapıldı.EĞİTİM-BİR-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI Şükrü KOLUKISA ; MEB Müsteşarı  Sayın Yusuf TEKİN ve MEB Bakanı Sayın Nabi AVCI ile görüşeceklerini mağduriyetimizin giderilmesi için durumun üzerinde duracaklarını belirtti.
İKİNCİ İL DIŞI ATAMASI PLATFORMU

 İKİNCİ İL DIŞI ATAMA OLMASINI İSTEYEN SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNDE DE SESLERINI DUYURMAK İÇİN KLIP ÇEKTILER. O KLİP DE AŞAĞIDADIR.
Haberyenirota /Özel haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mağdur 2 yıl önce

artık dayanacak halimiz kalmadı lütfen yalvarıyoruz 2. il dışı olsun. ağlayan yüzler artık gülsün.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim