Öğretmen Diyarı

İibf Mezunlarından Öğretmen Alımına Tepki...

Kadro dağılımı adil değil

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları, kadro dağılımında adil davranılmadığına işaret ederek , öğretmenlere bir seferde verilen 40.000 kadroyu İİBF'liler 12 atama dönemi toplamında dahi alınmadığını söylediler. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli gibi siyasetçilerin, bu günkü adıyla ' İktisadi İdari Bilimler Fakültesi olan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi  mezunu olduklarına işaret eden İİBF mezunları, Genel İdare Hizmetleri (GİH) Sınıfı kadrolarına ehliyet ve liyakat esaslarına uygun atama yapılmadığına işaret ederek yetkililere ayet ve hadislerle haksızlığı gidermeleri çağrısında bulundular.

Açıklama şöyle devam etti:

400 Bin mezunuyla kanayan yara

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, geçmişi 1859 Osmanlı Mekteb-i Mülkiyesine dayanan, kamu kurumlarının memur ihtiyacını karşılamak ve devlet-vatandaş ilişkisini en iyi şekilde yürütecek kişileri yetiştirmek için kurulmuştur. Sayın Abdullah Gül İktisat Fakültesi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Devlet Bahçeli' İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi (şimdiki adıyla İİBF) mezunudur. Ancak; günümüzde 400.000'i aşan mezun sayısı ve 1.400.000 civarı örgün-uzaktan eğitim alan öğrencisiyle İİBF'lilerin mağduriyetleri kanayan yara haline gelmiştir.

Fakültemiz yılda 30-40 bin civarı mezun vermekte ve bizlere ayrılan kadrolar mağduriyetin giderek kronikleşmesine neden olmaktadır.Örneğin; 2012 KPPS'ye giren 931.307 adayın yaklaşık 350.000'i İİBF'lidir ve Kasım/2012 atamasında İİBF'lilere 722 kadro ayrılmıştır.Mezun sayının 2014 yılında 400.000'i aştığı düşünülmektedir. Bu sayı yakınlarımızla birlikte milyonlara ulaşmaktadır.

Öğretmenlere bir seferde verilen, İİBF mezunlarına 12 seferde veriliyor

İİBF'lilerin mağduriyeti içten içe büyüyen toplumsal bir sorun haline gelmiş ve çözümü aciliyet gerektirmektedir. Aksi taktirde yeni mezunlarla beraber İİBF'lilerin sorunları toplumsal depresyona yol açacaktır. Devlet Personel Başkanlığının 2013 açıklamasına göre, Hizmet Sınıflarının doluluk oranları, Eğitim-Öğretim Hizmetleri için %94.15, Sağlık Hizmetleri için %70.54, Genel İdare Hizmetleri için ise %58.67'dır ve boş olan %41.33'lük kısım yaklaşık 277.000 kadroya tekabül etmektedir. Ancak kadro dağılımında adil davranılmamaktadır, öğretmenlere bir seferde verilen 40.000 kadroyu İİBF'liler 12 atama dönemi toplamında dahi alamamaktadır.

Fırsat eşitliği ve liyakata uyulmuyor

Uzmanlaşmanın hayati önem taşıdığı günümüzde liyakat esaslarına uyulmadan alım yapılması ise mağduriyetimizi arttırmaktadır. Örneğin; Maliye dersi almamış biri Maliye Bakanlığı'na; İş Hukuku, Sosyal Politikalar vb. dersi almayanların SGK'ya ya da hiç Vergi Hukuku, Maliye, Devlet Bütçesi gibi dersleri almayan kişiler Vergi Müfettişliğine; Bankacılık ve Yönetim hakkında ders alamayanlar da bankalara başvurabilmektedir ve bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. İİBF mezunu Mühendislik, Öğretmenlik kadrolarına başvuramamaktadır.Ve bu durum gerek Liyakat Esaslarına,gerekse de Fırsat Eşitliğine aykırıdır.

Birçok açıdan mağduriyet yaşanıyor

Genel İdare Hizmetleri (GİH) Sınıfı “Kanunun kapsamına dâhil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel idare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.'' (DMK/36-1) diye tanımlanmaktadır. Genel İdare Hizmetleri için yetiştirilmiş, gerekli eğitimi almış İİBF'liler yerine; GİH kadrolarına memur yetiştirmek için eğitim verilmeyen, öğrencilerinin GİH kadrolarında staj görmesine bile izin verilmeyecek bölümlere GİH kadrosu verilmesi ve 4-5 yıl eğitim almış İİBF'liler yerine önlisanslardan/liselerden alım yapılması, bizleri, devleti ve vatandaşları mağdur etmektedir.

Bu mağduriyetleri;

Kamu Yönetiminde verimlilik sorunları yaşanması, -Vatandaşın kısa sürede çözülecek işlerinin uzun sürede çözülememesi,

Uzun süre eğitim almış kişilerin garsonluk, kasiyerlik, tezgâhtarlık gibi mesleklere yönelerek eğitimli kişilerin atıl duruma düşürülmesi ve sosyal-psikolojik-ekonomik sorunlar,

Kendi alanı olmayan kuruma atanan memurun, ilerde eğitimini aldığı kadroya geçtiğinde kurumdaki kadronun boş kalması ve kurumda kişiyi yetiştirmek için ayrılan masrafların heba olması, kurumun işleyişinde aksaklıkların oluşması,

Mezunların maddi sorunlarla boğuşması,oluşan sosyal/psikolojik sorunlar.Maddi durumlardan dolayı kişilerin evlenememesi;

Kişilerin liyakatsizliğinden dolayı tecrübeli memurların sırtına ekstra yük binmesi olarak sıralamak mümkündür.

Yetkililer de durumdan haberdar

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in paylaştığı: “4001 Ailesi biz size güvenerek İşkur'a 713 kişi aldık ama siz ilk 7ayda %30 unuz İşkurdan ayrılarak Bizi terk ettiniz. Duyurulur.” tweeti ya da Gümrük Ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın: “Gelen adama bakıyorsunuz matematikçi, biyolog gümrükle alakası yok.'' açıklaması durumun vahametini göstermektedir. Ayrıca birçok kurumun merkezi alımlardan çıkması ve liyakatten uzaklaşması, bizler üzerinde maddi/manevi yük oluşturmaktadır.

İş, ehil olana verilmeli

Avrupa Birliği'ne üyelik kapsamında kurumları modernize edilmesi gereken,20 büyük ekonomi arasında alan ve Muasır Medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı planlayan ülkemize bu sorunlar yakışmamaktadır, liyakate önem verilmeli, mağduriyetlerimiz giderilmelidir. Ayet ve hadislerde de liyakatin önemi belirtilmektedir: “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder” (Nisa 58), “İş ehli olmayana tevdi edildiği zaman kıyameti bekle.”(Buhari) Kamuoyuna,Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'e, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, CHP Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'ye ve İİBF mezunu Bakanlara/Milletvekillerine duyurulur…

Kaynak: KamuExpress

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol