Öğretmen Diyarı

Hükümet, Öğretmen Adaylarına Atama Sözü Verdi Mi?

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER - ZEKİ KARA


7 Haziran’daki Genel Seçimlere sayılı günler kaldı. Başbakan Davutoğlu, son yaptığı açıklamayla öğretmen atamalarının yaz aylarında yapılacağını açıkladı. Aylardır mücadele eden öğretmen adaylarının da bu açıklamayla atama umutları resmen bitti diyebiliriz.


Başbakan’ın Açıklamasında Vurguladığı Hususlar; Şubat ayında 15 bin öğretmen atadık, yeni mezun olacak öğretmen adaylarının da 2015 KPSS’den beklentisi var. Bütün öğretmen adaylarımız değerlidir ancak adaletli olmak durumundayız. Atamaları seçim malzemesi olarak görmeyeceğiz ve doğru zamanda öğretmen ataması yapacağız.


YORUM: Öğretmen ataması konusunda kararın çok zor olacağını daha önce ifade etmiştik. Çünkü mezun olacak adaylar ve 2014 KPSS puanıyla atanma şansı olmayan adaylar 2015 KPSS’ye hazırlanmaktadır. BİMER’e ve AKİM’e on binlerce atama talebi giderken, aynı şekilde on binlerce atamaların 2015 KPSS’den sonra yapılması talebi gitmiştir. Kadro ihdası 47 bin ancak MEB’e verilen atama izni 37 bin. Hükümet, aslında iki arada bir derede kalmıştır. Seçimden önce veya sonra atama yapılmasının olumlu-olumsuz etkileri olacaktır.


Başbakan Daha Önce Niçin Atama Olmayacak Demedi!


Öğretmen adayları, son birkaç günde Başbakan Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklamalardan sonra umutlarını yitirmiştir. Bazı adaylar, niçin daha önce atama olmayacak denilmedi şeklinde yorum getiriyorlar. MEB’in resmi internet sitesinden öğretmen atamaları konusunda resmi bir açıklama yapması faydalı olurdu. Öğretmen adayları az da olsa haklılar ancak gerek Bakan AVCI gerek Başkakan DAVUTOĞLU gerekse Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, atama olmayacak diye bir açıklama yapsaydı öğretmen adayları mücadeleyi yine bırakmayacaktı. Yani 1 ay önce, 2 ay önce yapılan açıklama eskiyecekti, umudunu koruyan adaylar yine mücadele edecekti. 2011’deki gibi son dakikada atama olacağı umudu korunacaktı.


Hükümet Atama Sözü Verdi Mi?


Seçim öncesi öğretmen ataması konusunda MEB, mevzuat gereği atamaların 2015 KPSS’den sonra yapılacağını ifade etti. Bakan AVCI, atamaların sürekli yaz aylarında yapılacağını söyledi. Başbakan Davutoğlu, önceleri atama konusunda öğretmen adaylarına “gülümserken” ve “inşallah” gibi ifade dışında öğretmen ataması yapacağız şeklinde doğrudan bir açıklama yapmadı. Vekil adayları da atama olacak şeklinde bir ifade kullanmadı. Öğretmen ataması yapılacağına dair birkaç vekil aday adayı ve Hükümete yakın olduğu bilinen birkaç kişi sosyal medyadan umutlu mesajlar vermiştir. Yani Hükümetin seçim öncesi öğretmen atama sözü verdiğini söylemek yanlış olur.


Öğretmen Adayları Atama İçin Çok Uğraştı!


Öğretmen adayları; basın açıklamalarıyla eylemlerle etkinliklerle yoğun bir emek verdiler. AK Parti mitinglerinin hemen hepsine gitti ve atama taleplerini sürekli gündeme taşımaya çalıştılar. Bir dönem muhalefet partileri de atama konusunda destek verdi. Sosyal medyada gece gündüz aktif olan öğretmen adayları, parti ve sendika binalarını da ziyaret etti. Sendikalar da atama konusunda destek verdiler. 2011 seçimleri öncesi gibi öğretmen ataması yapılacağı konusunda büyük bir beklenti içinde olan öğretmen adaylarına ne yazık ki atama müjdesi verilmedi.


10-15 Binlik Bir Atama Yapılamaz Mıydı?


Öğretmen adayları, 40 bin atama talebinde ısrar etmekteydi ama mevcut atama izni 40 bin değildi. Hele ki 2015 KPSS’den sonraki öğretmen atamasını düşündüğümüzde seçim öncesi 10-15 binlik bir öğretmen alımı yaparlar diye düşünmüştü herkes. Seçim atmosferiyle 10-15 bin kişi alınır diye tahmin yürütüldü. Ancak Hükümet, 30-40 bin atama yapamadığı için 10-15 binlik atamada tüm adayları memnun edemeyeceğini düşündüğü için atama yapmama kararı almıştır.


Seçim Öncesi Öğretmen Ataması Yapılmaması Hükümete Oy Kaybettirir Mi?


Öncelikle şunu belirtelim, hiçbir öğretmen adayı seçimden önce atama yapın, oyumuzu verelim şeklinde bir yaklaşım içinde olmadı. Yani mücadelede “oy” muhabbeti yapılmadı. Elbette isteyen herkes kendi iç dünyasında “oy” konusunu düşünmüştür. “Gizli Oy” ilkesi olduğu için kimin hangi partiye oy vereceğini bilemeyiz. Atanacak birinin kesin olarak Hükümet partisine oy verir veya atanamayacak birinin kesin olarak oy vermez diye bir kesin bir yargıda bulunamayız. Bakan AVCI’yla görüşen, atama isteyen bir öğretmen adayının “Sizin partiye oy vereceğim veya oy vermeyeceğim.” şeklinde bir tavrı olmamıştır. Hükümetten atama bekleyen her görüşten öğretmen adayı vardır. Kaldı ki öğretmen ataması takvime göre zaten yoktu. Öğretmen adayları da atama olsun diye mücadele etti. Demokrasi çerçevesinde atama talebi her zaman ve herkes tarafından yapılır, yine herkes istediği siyasi partiye oyunu kullanır. Sadece öğretmen adayları değil tüm branşlardan memur atamasını bekleyenler de atama diye mücadele ediyor, taleplerini sürekli yineliyor. Bu saatten sonra da “oy” muhabbeti yapmak etik olmaz, bundan önce nasıl yapılmadıysa bundan sonra da yapılmamalıdır. Herkes özgür iradesiyle 7 Haziran’da sandığa gitmelidir.


SONUÇ: Öğretmen adaylarının aylarca göstermiş olduğu mücadele takdire şayandır. Belki de hiçbir memur adayı, bu şekilde mücadele göstermemiştir. Atamanın olsa da olmasa da karara saygı duyulması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Çünkü her iki şekilde de birileri sevinecek, birileri üzülecekti. Öğretmen atamasının yapılmaması birçok öğretmen adayının hayatını, kaderini olumlu veya olumsuz etkileyecektir. Atama bekleyen tüm öğretmen adaylarımızın atanması ve atanamayan öğretmen ifadesinin ülke gündeminden çıkarılması dileğiyle.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim