Öğretmen Diyarı

Her Öğretmen için Önemli Olabilecek Kavramlar

1. Öğrenmek, daha önceden hiç yapmadığımız birşeyi yapabilmek ve bunu tekrar yapabilecekleri kadar iyi hatırlamaktır. Başka bir anlatımla, zihinsel psikomotor ve duyuşsal öğrenme alanlarındaki davranışlarında değişiklik anlamına gelir.2. Öğretmek, öğrenme sürecini yönlendirmek demektir.3. Bir ders planlamak, sınıfta veya lâbortatuvarda olmasını istediğiniz şeyleri önceden düşünmek demektir.4. Ders planı, sınıfta veya lâboratuvarda olmasını istediğiniz şeylerin adım adım yazılı olduğu bir rapordur.5. İyi bir öğretmen mümkün olduğunca çok sayıda öğrenme ilkeleri kullanılan bir öğretim metodu seçer :


          Öğrenme, motivasyona bağlıdır.


          Öğrenme, öğrenme kapasitesine bağlıdır.


          Öğrenme geçmiş ve şuanki deneyimlere bağlıdır.


          Öğrenme,  öğrencinin aktif katılımına bağlıdır.


          Öğrenme, problemi çözümüyle pekiştirilir.


          Öğrenme, samimi bir atmosferle pekiştirilir.


          Öğrenme, yenilik, değişiklik ve mücadeleyle güçlendirilir.


          Öğrenme, kişinin kendisinden ne gibi davranışlar beklendiğini bilmesiyle pekiştirilir.6. İyi bir öğretmen öğrencisinin sorusunu her zaman cevap verir? (sözlü veya sözsüz) : ?Bugün bana öğretmeye çalıştığınız şeyi neden öğrenmeliyim??7. İyi öğretim, öğrenci davranışlarında istenen kalıcı değişiklikleri meydana getiren bir öğretimdir.8. İyi bir öğretmen insanların yaptıkları şeyleri neden yaptıklarını anlar ve planlama, öğretme ve öğrencileri yönlendirme sırasında bu anlayışa bağlı kalır. İnsanlar yaptıkları şeyleri iki nedenle yaparlar: sahip olmadıkları birşeye sahip olmak isterler ya da istemedikleri bir şeye sahiptirler.


Kaynak: Her Yönüyle Öğretmen Olabilme / MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı / Dr.Halil İbrahim Yalın, Dr.Lowell Hedges, Dr. Servet Özdemir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim