Öğretmen Diyarı

Her Kademede Bilişim Dersi Olsun

Bilişim Tek. Öğretmenleri "Her Kademede Zorunlu Bilişim Dersi" olması gerektiğini ve MEB Surasından bu yonde karar çıkmasını bekliyorlar.

Avrupa Ülkelerinde Bilişim dersleri ilkokullardan itibaren Zorunlu ders olarak veriliyor fakat bizim ülkemizde Bilişim Dersleri sadece 5. ve 6. sınıflarda 2 saat veriliyor. Fatih Projesi gibi önemli bir Projede BT derslerinin ders saati sayısının az olması çelişkili bir durumu beraberinde getirmekte.

 

İlkokuldan itibaren din dersleri zorunlu Ders olarak okutulmaya başlanacağı kararı alındi.

 

Osmanlı da bildiğimiz gibi medreselerde öncelikle pozitif bilimler ve dini bilimlere yer veriliyordu ve Osmanlı dünyaya hükmederek koca bir imparatorluk durumuna geldi. Ama ne zaman ki medreselerde Pozitif Bilimleri çıkartıp sadece dini bilgiler verilmeye başlandı Osmanlı eski gücünü kaybetmeye Avrupalı devletlerin gerisinde kalmaya başladı.

 

Yani Osmanlının geçmişte yaptığı hatayi "Osmanlı Torunu" olarak kendini gören Türkiye Cumhuriyeti de aynı hataya düşmekte git gide dini eğitime önem verip eskiden pozitif bilim Suan ki ifadeyle teknoloji olan dersleri gerektiği ölçüde önemsememekte ve sonu Osmanlının sonuna doğru gitmektedir.

 

Cumhurbaşkanımız 2023 hedefini "Bilişimde tüketen değil, üreten ülke olmak" dediği halde bunun alt yapısının ve gerekli tedbirlerin alınmaması da Bilişim Devrinde geride kalmamıza yol açacaktır. Yani Osmanlının ilk dönemlerindeki gibi dini bilimlerle pozitif bilimlere eşit ölçüde yaklaşılmalı bu çağın en önemli dersi olan Bilişim Tek. ve Yazılım dersleri geri planda olmamalıdır.

 

(Bilişim Tek. Öğretmenleri)

 

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim