Öğretmen Diyarı

Her 8 Öğretmenden 1'i atanacak

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki ay 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından KPSS ve ÖABT sınavı yapıldı ve artık sona gelindi.  5-6 temmuz 2014 tarihinde yapılan Lisans KPSS sonuçları 18 temmuzda açıklandı. 20 temmuzda yapılan ÖABT'nin ise bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Gelelim sınava giren aday sayısı ve atama sayısının karşılaştırılmasına...


8 ÖĞRETMENDEN 1 TANESİ ATANACAK

ÖSYM verilerine göre 2014 yılında Lisans KPSS ve Eğitim Bilimlerine giren aday sayısı 312,750'dir. Daha açık bir ifade ile 300 bin civarında bir öğretmen atama beklemektedir. MEB, 40 bin öğretmen ataması yapacağını duyurmuştu. 300 bin ile 40 bin kıyaslandığında 30 öğretmenden 4 tanesinin atanabileceği gerçeği binlerce, aileleriyle birlikte milyonlarca insanı oldukça endişelendirmektedir.


30 ÖĞRETMENDEN 4'Ü NASIL ATANACAK, ADALET OLACAK MI?

Adaletin olmayacağını söylemek mümkün. Örneğin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğinden sınava giren hemen her öğretmenin ataması yapılacak. Öte yandan yığılma olan bazı branşlarda belki de 50 öğretmenden sadece 1 tanesi atama bulabilecek. Daha başka branşlarda sınava giren adayların yarısına yakını atanabilecek, örneğin İlköğretim Matematik Öğretmenliği.

Bu yıl yine 80 puan ile evde oturan ve 50 puan ile iş başı yapmış öğretmenlere şahit olup evlerimizde eğitim sisteminin verdiği utanç içinde oturacağız.


Melih Öztürk
kpsshaber 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol