Öğretmen Diyarı

Her 3 kamu çalışanından biri öğretmen
ÖNÜMÜZDEKİ hafta 24 Kasım Öğretmenler Günü. Ülkemizde 921 bin 389 öğretmen görev yapıyor. Türkiye’de toplam kamu çalışanı 3 milyon 500 bin civarında. Yani kamuda çalışan yaklaşık 3 kişiden biri Milli Eğitim Bakanlığı personeli. Bu nedenle Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin ile öğretmenlere yönelik eğitimleri ve çalışmaları konuştuk:

Öğretmenin niteliği öğrenciyi, aileyi, diğer işverenleri, okulun tümünü ilgilendiriyor. Bunun için yeni başlayan arkadaşlarımızın adaylık sürecinde güçlendirici bazı faaliyetlerde bulunuyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerimiz için bir yetiştirme programımız var, bunu tüm öğretmenlere uygulayacağız. Önceliğimiz öğretmenin görevi yaptığı şehirde veliyle, öğrenciyle sosyal hayatında daha iyi etkileşim kurabilmesi. Bu arkadaşlarımız devlet memuru olarak kamuyla ilgili yönetimsel bilgilere sahip olmalılar. Eleştirel bakış açısına sahip olmak için bol bol film izlemeli, kitap okumalı ve bunları yorumlamalılar.

ÖĞRETMENDE OLMASI GEREKEN BECERİLERİ BELİRLİYORUZ

Uzun süredir üzerinde kafa yorduğumuz öğretmenlik mesleğine yönelik genel ve özel yeterliliklerle ilgili çalışmamız var. Uluslararası literatürü tarayıp, bir öğretmende bulunması gereken bilgi, beceri, tutum ve değerlerin neler olması gerektiği konusunda çalışma grupları oluşturduk.

Eğitim fakülteleriyle sağlıklı işbirliğimiz var. Eğitim fakültelerindeki mezun arkadaşlarımız bize birçok konuda yetişmiş olarak geliyor ama eksik oldukları hususları da adaylık sürecinde tamamlıyoruz. Bakanlık olarak yerleştirmeye çalıştığımız şey, öğretmenliğin profesyonel bir meslek olduğu. Bunun altyapısını bu sene adaylık sürecinde başlattık. Yeterliliklere dayalı performans değerlendirmesinin aktif hale gelmesiyle birlikte mevcut bütün öğretmenlerimizin gelişimini de sistematik bir eğitimden geçirerek sağlayacağız.


ÖĞRETMENLER GÜNÜ İNDİRİMLERİ OLACAK

Öğretmenler Günü ile ilgili her sene farklı kurumlarla anlaşma yapıyoruz. Bu yıl Sinema Salon Yatırımcıları Derneği (SİSAY) ile bir protokol imzaladık. Protokol kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde çalışan öğretmenlerin ve daha önce çalışmış emekli öğretmenlerin, SİSAY üyesi işletmelerde özel fiyat tarifesi uygulamasından yararlanmalarına imkân sağlanacak. Ülke genelinde SİSAY’a bağlı sinema salonlarında, her sinema işletmesinin film dağıtım şirketlerine ilan ettiği mevcut fiyat tarifesi içinde en düşük fiyatı esas alan bilet ücreti uygulanacak. Yine turizmcilerle yaptığımız protokol sadece yaz tatiline özel değil bütün yıl boyunca hem emekli hem mevcut öğretmenlerimize o üye otellerde özel fiyat uygulanacak.

Türk Hava Yolları’nda, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmen ve aileleri ile YÖK’e bağlı üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri ve aileleri 1 Kasım 2016-31 Mart 2017 tarihleri arasında iç hat seferlerinde yüzde 25 indirimle seyahat edebilecekler.

TCDD’de 24-30 Kasım arasında yüksek hızlı trenler ile anahat trenlerine bilet alan öğretmenler, istedikleri tarihte yüzde 50 indirimli seyahat edebilecek.
Nuran ÇAKMAKÇI

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim