Öğretmen Diyarı

Hangi Durumlarda Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Kesilmez

30 Ekim 2015 Cuma günü ve 2 Kasım 2015 Pazartesi günleri okulların tatil edilmesinden dolayı öğretmenlerin ek dersleri kesilmeyecek. İdari Tatilde Destekleme ve Yetiştirme Kurs Ücretleri Kesilecek mi?
Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından yapılan son açıklama ile de ek ders görevleri ile ilgili hatırlatma yapılmıştı. Hangi durumlarda ek ders kesilmez?

14 Ağustos 2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmenin "Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna ilişkin Toplu Sözleşme" bölümünün 2’nci maddesinde;

"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerim fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

Dolayısyla, okullar 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak 26'ncı dönem milletvekili genel seçiminde asıl işlevlerinden farklı olarak seçmenlerin oy kullanmalarına imkân verecek şekilde hazırlanmaktadır.

Seçimlerde oyların sayım işlemi akşam geç saatlerde bitmekte, bu durum da eğitim kurumların aynı gün içerisinde eğitim ve öğretime hazırlanmasında bazı sıkıntıların yaşanmasına neden olmaktadır.

Bu itibarla, Bakanlığımıza bağlı okullarda 2 Kasım 2015 Pazartesi günü eğitim verilemeyeceğinden, yönetici ve öğretmenler ile öğrenciler o gün için izinli sayılacaktır. Ayrıca, 30 Ekim 2015 Cuma günü idari izin olarak ilan edilmiştir.

MEB İKGM Ek Ders Durumunu da Netleştirdi .

Bu hüküm doğrultusunda, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler, gerek idari izinli oldukları 30 Ekim 2015 Cuma günü, gerekse 26’ncı dönem milletvekili genel seçimi nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği 2 Kasım 2015 Pazartesi günü üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaktır.

Okullar ay sonu ek ders ücretlendirmelerini de bu doğrultuda yaparak Ekim ayı için 30 Ekim gününe de ek ders vererek herhangi bir kesinti yapmadı. 5,5 günlük 29 Ekim tatilinde hafta sonları hariç ek ders kesilmedi.

MEB Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamından hafta sonu okullarda kurs olmayacağından bu kurslar da idari izinli gibi sayılmayacağından ek ders verilmeyecektir. Kurslarla ilgili ek ders kesintisi hükmü bulunmadığından idari tatil olsa dahi kurs yapılmadıysa ek ders verilmez.

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Ek Ders Yazısı İçin Tıklayınız

Memurlar ve Memur Adaylarının Yeni Sesi My Memur Haber Sitesi

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim