Bu haber kez okundu.

Hamile öğretmen ve doğum yapmış öğretmen nöbet tutar mı?

Hamile öğretmenin ve doğum yapmış öğretmenin nöbet tutma durumu

Öğretmenler İçin olarak tarafımıza yöneltilen soruları yanıtlıyoruz. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılının başlamasından dolayı okullarımızda yaşanan sorular ve sorunlar tarafımıza aktarılıyor. Hamile öğretmene nöbet görevi konusuna ve doğum yapan öğretmene nöbet konusuna değinelim.

HAMİLE ÖĞRETMENİN NÖBET GÖREVİ

Öncelikle belirtelim hamile öğretmen nöbet yönetmeliği olarak ayrıca bir yönetmelik bulunmamaktadır. Öğretmenlerin nöbet görevleri ortak yönetmelik içerisinde belirlenmiştir. MEB Okul öncesi ve ilköğretim kurumları yönetmeliği içerisinde ve MEB Ortaöğretim kurumları yönetmeliği içerisinde nöbet görevi tanımı yapılmıştır. İki yönetmeliğe ayrı ayrı bakalım;

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında;

Öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44.Maddesinde 7.bendinde yer alan ifade;

(7) Hamile öğretmenlere doğuma üç ay kala nöbet görevi verilmez

Denilmektedir. Hamile olan öğretmene okul idaresi tarafından doğuma üç ay kaladan itibaren hiçbir şekilde nöbet görevi verilemez. Öğretmen arkadaşların ifadesi ile hamile öğretmen nöbetten doğuma üç ay kaladan itibaren muaftır, hamile öğretmen nöbetten düşer.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında;

Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları başlıklı 91.maddesinde ç bendinde yer alan ifade;

ç) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala nöbet görevi verilmez

Hükmü yer almaktadır. Görüldüğü üzere hem ilköğretim kurumları yönetmeliği hem de ortaöğretim kurumları yönetmeliği çerçevesinde hamile öğretmene nöbet görevi doğumuna üç ay kaladan itibaren verilemez.

Hamile öğretmenin doğumuna 4-5 aylık bir süreç varsa ve gebeliğinden dolayı nöbet tutamayacak durumdaysa doktor raporu ile nöbet görevi almayabilir. Öğretmenin alacağı hamile öğretmen nöbet tutamaz raporu içerisinde öğretmenin uzun süre ayakta durması, nöbet görevi kapsamındaki yükümlülükleri yerine getirmesi durumunda hamileliğinin risk taşıması ifadeleri hamile öğretmen nöbet tutamaz raporunda doktor tarafından belirtilmelidir. Hamile öğretmen nöbet tutamaz raporu okul idaresine ayrıntılı bir dilekçe ile verilmelidir.

DOĞUMDAN SONRA NÖBET GÖREVİ

Doğum yapan öğretmene nöbet muafiyeti doğumdan itibaren bir yıllık süreyi kapsar. Doğum yapan öğretmene nöbet görevi bir yıl sonra verilir, doğum yapan öğretmene nöbet doğumdan itibaren bir yıl sonunda verilmeye başlanır. Doğumdan sonraki bir yıllık süre içerisinde doğum yapan öğretmene nöbet görevi verilemez.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında;

Öğretmenlerin nöbet görevi başlıklı 44.Maddesinde 7.bendinde yer alan ifade;

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında;

Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları başlıklı 91.maddesinde ç bendinde yer alan ifade;

ç) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez

Hükümleri doğrultusunda doğum yapan öğretmene doğumdan sonraki bir yıllık süreçte nöbet görevi verilemez.



Kaynak: www.ogretmenlericin.com

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

öğretmen, eğitim, haber, meb, kamu, e okul, öğretmenler, sendika, psikoloji, sağlık, ekonomi, kamuhaber, meb haber, öğretmen haber, eğitim haberleri, öğretmen sorunları, eğitim psikolojisi, milli eğitim, kamu haber