Öğretmen Diyarı

Hafta Sonu Kursları İçin Yeni Zam Haberi

2616 sayılı kanun teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde hafta sonu kurslarında görev alan öğretmen ve idareci dışındaki personellere Bakanlar Kurulu kararıyla zam yapılacağı belirtildi. Söz konusu çalışmanın devam ettiği ifade edildi.


İşte İlgili Komisyon Tutanakları


Rahmi Aşkın Türeli (İzmir) : Bir de tabii, burada sadece öğretmenler yok, orayla ilgili memurlar var, hizmetli personel var kurs veriliyorsa, onlar bundan yararlanıyor mu, burada maddede öyle bir şey yok?


Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler Ve Faaliyetler Daire Başkanı Hasan Yılmaz : Ders ücreti kararnamesinde teknik olarak onun yer alması mümkün değil, o başka bir şeye tabi ve onlara da mesai ücretleri düzenlemesi yapıyorlar; bu, bunun konusu değil, bu sadece öğretmenlerin ders ücreti artışıyla ilgili.


Süreyya Sadi Bilgiç (Isparta) : Şöyle: Ek derslerinin ücretlerinin düzenlenmesinin kanunla yapılması gerekiyor, yapılan odur. Sizin önce söylediğiniz bir şey, sadece öğretmenler değil, orada hizmet edecek, bu süreçlerde memurlar ve hizmetlilerden bahsetmiştiniz. Onun konusu bir kanun konusu olmadığı, Bakanlar Kurulu bu konuda yetkili olduğu için bununla ilgili düzenlemeler orada yapılacak. Onun dışında zaten hâlihazırda Başbakanlık ve Kalkınma Bakanı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında hazırlanan bir protokolle burada çalışan memur ve hizmetlilere de bu etüt sırasında yapılacak olan ödemelere ilişkin düzenlemeler de son aşamasına kadar gelmiş vaziyette.


Rahmi Aşkın Türeli (İzmir):Onu söylüyorum, yani bunun öğretmenlerin hepsine verilmesi lazım. Neden sadece bu hafta sonu kurslarında yer alan yönetici ve öğretmenlere veriyoruz? İkincisi şu: Gene bu kurslarda, hafta sonu kurslarında, okulda görev yapacak yardımcı hizmetliler de var. Birileri gidiyor, o okulu açıyor, kışın ısıtıyor orayı, birtakım hizmetleri, temizlik yapıyor, onlara bir fazla mesai, bir şey verme ihtiyacı yok mu arkadaşlar? Yani bir şeyi düşünürken bütün boyutlarıyla düşünme ihtiyacı var. Yani birlikte çalışan, elbette işleri aynı değil belki ama birlikte çalışan, aynı iş yerinde çalışan insanlar arasında, yani tabii nitelikleri farklı olmak koşuluyla, onlara uygun olmak koşuluyla bir adalet gözetmek gerekir yani

 

kaynak: sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim