Öğretmen Diyarı

Güçlü; Ağustos'ta 20-30 bin öğretmen atanacağını düşünüyoruz

2016 Ağustos öğretmen atamalarına ilişkin spekülasyonlar devam ederken MEB Bakanı Nabi Avcı'nın Ağustos atamalarının iptali yönündeki açıklama haberleri yapılırken Abbas Güçlü olaya farklı bir yorum getirdi. Ağustos ataması yapılacak mı? İşte Güçlü'nün olaya bakışı;
Şubat’ta toplu alım yapıldı, Ağustos’ta yapılmaz diye söylemler var. Daha önce de, Şubat’ta alım yapılmayacağı söyleniyordu. 
Aşağıda Abbas Güçlü'nün yazısını yayınlayacağız ama bizim fikrimizi de söylemek istiyoruz. 2016 Ağustosta kesinlikle atama olacak. 20-30 bin atama yapılacağını düşünüyoruz. Geçen sene Nabi Avcı şubat ataması olmayacak dendiğinde inatla yapılacak demiştik.! 
Hem de hiç umulmadığı kadar öğretmen alındı. Daha da önemlisi, her yıl ortalama en az 50 bin öğretmen ihtiyacı var ve ataması yapılıyor. 30 bin alındıysa, 20 bini ne zaman alınacak?.. 
İşte bu yüzden kim ne derse desin Ağustos’ta mutlaka öğretmen alımı yapılacaktır. 
Hem de artan bir şekilde.
Çünkü, öğretmen ihtiyacı, görünenin çok üzerinde. Hele ki tekli eğitime geçilir ve sınıf mevcutları makul seviyeye indirilirse ihtiyaç daha da artacaktır. Bu noktada asıl sorun, öğretmen alınıp alınmayacağından, çok önüne gelenin öğretmen olması kontrol altına alınmalıdır. Nasıl ki, tıp ve hukuk kontenjanlarına sınırlama getiriliyor hatta azaltılıyorsa eğitim fakültelerine de sınır getirilmelidir. Bu gidişle değil 50 bin, her yıl 100 bin öğretmen de alınsa, kapıda bekleyen öğretmen sayısı azalmayacak daha da artacaktır. Öğretmen yetiştirme ve alınma yöntemleri, sil baştan yeniden gözden geçirilmelidir. Yoksa bu sorun çözülmez, tam aksine daha da içinden çıkılmaz hale gelebilir… 
Abbas Güçlü

Kaynak: www.egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim