Öğretmen Diyarı

Felsefe Öğretmenlerinin Atanma Talepleri

İyi günler. Öncelikle saygılarımı iletiyor ve size yıllardır görmezden gelinen belki de tek öğretmen grubu olan Felsefe Grubu Öğretmenliği hakkında bazı dileklerimi ve isteklerimi iletmek istiyorum.
Bilindiği üzere Felsefe Grubu dersleri liselerde zorunlu ders grubu içerisinde yer alırken ani bir kararla derslerimiz SEÇMELİ olarak okutulmaya başlanmıştır. Bu da Felsefe Grubu öğretmenlerine olan ihtiyacıazaltmış ve kadro taleplerimize; 'Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ihtiyacına göre kontenjan belirlemektedir.' şeklinde cevaplarla geri dönülmüştür. Cevap aslında kendi içerisinde yine MEB'in uyguladığı ve anlam veremediğimiz seçmeli ders durumundan kaynaklanmaktadır. Yani eğer derslerimizi seçmeli yapıldıysa öğretmen ihtiyacı da ona göre az olacaktır.
Ayrıca; LYS veYGS sınavlarında zorunlu olarak sorumlu tutulan bölüm derslerinin okullarda SEÇMELİ olarak okutulması dünya üzerinde başka hangi ülkelerde mevcuttur merak ediyorum.
Ülkemizde daha önce ve halihazırda yapılan sınavlara da baktığımızda sadece Felsefe Grubu(Psikoloji-Sosyoloji-Mantık) dersleri sınavlarda zorunlu, okullarda ise seçmeli olarak okutulmaktadır. Böyle bir durum sadece Felsefe Grubu derslerine uygulanıyor olması hem öğrencilerin bu derslere motivasyonunu düşüren bir gelişme hem de biz bölüm mezunlarının atamalarına büyük darbe vurmaktadır. Bu eğitim yanlışının bir an önce düzeltilmesini beklemekteyiz.
Derslerimzin seçmeli olarak okutulmasının yarattığı diğer bir olumsuzluk Liselerde zorunlu olmayan felsefe grubu derslerinin öğrencinin bilişsel,ahlaki ve davranışsal gelişimleri açısından temel dersler olan bu derslerden eksik kalarak lisans programlarına yerleşmeleridir. Ergenlik dönemi kritik bir dönemdir. Toplumumuzdaki çeşitli sosyal sorunlar, gençlerin madde bağımlılığı, internet bağımlılığı, antisosyal kişilik özellikleri, aile ve ebeveynle olan problemler gibi bir çok problem alanında kendilerini sorgulayabilecekleri temel bilgiler eksik kalmakta, değerlerin tamamlayıcısı bu bilimlerle gelecek kuşak temel bilgilerden eksik olarak orta öğrenimden mezun olmaktadır. Bu bilgileri herhangi bir lisans programında almaları mümkün olmamakla birlikte örneğin mühendislik programına yerleşmiş ,mezun olmuş ve bir fabrikada işçileri kontrol eden mühendisin lisans programında psikoloji, sosyoloji dersi yoktur. Bu ne demektir? Yanında çalışan işçilerin sosyolojik ve psikolojik tahlillerini tam da gelişim döneminde zihnine yerleştirdiği temel psikoloji ve sosyoloji bilgileriyle tahlil edemez. Size bu ve bunun gibi bir çok örnek verebilirim.
Ayrıca İngilitere'de yapılan bir araştırmaya göre felsefe dersinin öğrencilerin matematik ve okuma-yazma yeteneklerine katkı sunabileceğini ortaya koydu.( http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150710_felsefe_basarida_etkili)
Derslerimizin neden zorunlu olması gerektiği konusunda aslında o kadar çok sebep var ki. Şu anda MEB müfredatına göre okullarda okutulan Felsefe Grubu derslerinin yanında yine seçmeli olarak okutulan ama yine zorunlu ders kapsamına alınması gereken: Demokrasi ve İnsan Hakları ve Bilgi Kuramı  dersleri Felsefe Grubu öğretmenleri tarafından okutulması gereken derslerdendir.
Şöyle içler acısı bir durum daha var ki: 2015 yılı ÖSYM verilerine göre üniversitelerin Felsefe Grubu Öğretmenliği (FELSEFE+SOSYOLOJİ) bölümlerine yerleşen aday sayısı: 19.253'tür. Yani 19.253 kişi sadece bu yıl üniversiteye kayıt yaptırmıştır. Şu an 1-2-3 ve 4. sınıflarda okuyan öğrenci sayısı ortalama 75.000 kişidir. 2014 Eylül atamasında verilen kontenjan sayısı sadece 160 olmuştur ve atamada 85.13taban puanı ile kapatan en yüksek bölümdür.
75 bin okuyan, 25 bine yakın biriken mezun ile toplamda 100 bin  adaya verilen kontenjan sayısı sadece 160'dır. Ayrıca Felsefe Grubu öğretmenlerine 2015 Şubat atamasında ayrılmış olan kontenjan sayısı da 79 olmuştur.
Üniversiteye giriş sınavında toplamda 32 soru çıkan ve gençlerin geleceğini belirleyecek bir öneme sahip olan Felsefe Grubu derslerinin zorunlu olmasını ve mezunlarının diğer branşlardaki kadar fazlaca mezun öğretmen adayı sayısı oranınca istihdam edilmesini istiyoruz. Diğer branşlar 50 ile atanırken biz 84 puanla ile açıkta kalıyoruz ve bu sene de böyle olursa taban puanımız 85-86'ları görecektir. Felsefe grubu öğretmenliğine 1000 kadro verilip ilköğretim düzeyinde de zorunlu olarak okutulması gerekmektedir. Nasıl ki önceki yıllarda alımı fazla olmayan diğer derslerin mezunları için istihdam alanı ve kadro açıldıysa Türkiye gençlerinin mağdur olmaması açısından Felsefe Grubuna da aynı hassasiyetin gösterilmesini ve verilen emeklerin ziyan olmamasını talep ediyoruz. Felsefe, çocuk gelişimi açısından farklı bölümlere ayrılıp öğrencilerin gelişim düzeyine uygun olarak ilköğretim düzeyi öğrencilerinin daha düşünen, kendini bilen, öğrenmeyi öğrenme taraftarı ve entelektüel bireyler haline gelmeleri açısından büyük önem teşkil etmektedir. Felsefe grubu öğretmenliği bölümünden mezun öğretmen adaylarının sayısı oranınca bizi mağdur etmeyecek kadro istiyoruz. Felsefe grubu dersleri(Psikoloji-Sosyoloji-Mantık) zorunlu yapılarak bu mağduriyet giderilebilir.
Saygılarımla
Osman CALAP       
İlkadım/SAMSUN

Kaynak: medyakamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol