Öğretmen Diyarı

Felsefe Grubu Öğretmen Adaylarına Şok!

 Verilen bu sayıyla birlikte şoka giren Felsefe grubu mezunları, geleceğe dair umutlarını iyice yitirdi.

 

15 Bin Atamaya 79 Kontenjan Tam Bir Şok!

 

2014 Eylül Ayı ilk atamasında da Felsefe Grubuna 159 kontenjan verilirken taban puan 85,1'de kalmıştır. 15 bin atamaya verilen 79 kontenjan geçen yılın Şubat atamasına göre bir hayli düşük. 2014 Şubat atamasında 10 bin öğretmen atamasında Felsefe Grubuna 174 kontenjan verilirken şimdiki 15 bin atamada sadece 79 kontenjan verilmiştir.

 

Liselerde Sadece Felsefe Dersi Zorunlu!

 

YGS-LYS de Felsefe Grubu( Felsefe-Sosyoloji-Psikoloji-Mantık) toplam soru sayısı 32'dir. Ayrıca Din Kültürü sorularından muaf olanlar içinde 13 Soru sorulmaktadır. Yani Felsefe grubundan 32+13 soru olmasına rağmen sınavlarda zorunlu olarak sorulan Sosyoloji- Mantık -Psikoloji dersleri okullarda seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Felsefe grubu mezunlarının okutabileceği dersler;Felsefe -Sosyoloji - Mantık - Psikoloji - Demokrasi ve İnsan Hakları - Bilgi Kuramı - Düşünme Eğitimi - Antropoloji - Sosyal Bilimlere Giriş - Sosyal Bilimler - Sosyal Bilim Çalışmaları - Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi olmasına rağmen bunlardan sadece Felsefe dersi zorunlu olarak okutulmaktadır.

 

Öğretmenlik Meslek Bilgisi İlk Atamaya Kapatıldı! Felsefe Grubu mezunları, çeşitli etkinliklerle mağduriyetlerini yetkililere duyurma yoluna gitmelerine rağmen mağduriyet giderek artmıştır. Anadolu Öğretmen Liselerinin diğer lise türlerine dönüşmesiyle birlikte Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanına öğretmen atamaları durdurulmuştur. Mevcut atanmış öğretmenlerin norm fazlası olmaması için de öğretmenlik meslek bilgisi dersi Anadolu Liselerinde seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Ancak bu alan ilk atamaya kapatıldı. 2014 Eylül 40 bin atamada ve 2015 Şubat 15 bin atamada Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanına kontenjan verilmemiştir. Ve bundan sonra da verilmeyecektir.

 

2015 Yazında Felsefe Alanı da Atamaya Kapatılacak! MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmen normlarıyla ilgili son yaptığı açıklamada felsefe, tarih, konaklama seyahat hizmetleri, halıcılık kursu gibi alanlarda ise fazlalık bulunduğunu ifade etmişti. Ayrıca 2015 yazında 6 yılını dolduran dershane öğretmenleri sözlü sınavla devlet kadrolarına atanacaktır. Felsefe grubu öğretmenliği açığı tamamen kapanmış olacağından bundan sonra Felsefe grubu alanına atamalar yapılmayacaktır.

 

Özetle; Memur atamalarında Felsefe mezunlarına kadro açılmıyor. Felsefe Grubunun girebileceği dersler seçmeli dersler grubunda. MEB'in Felsefe Grubu öğretmene ihtiyacı çok az ve Felsefe-Sosyoloji mezunları bu çok az kadroyu paylaşmaktadır. Öğretmenlik Meslek Bilgisi atamaya kapatıldı. On binlerce Felsefe Grubu mezunu geleceğe dair umutlarını yitirdi!

 

Gazetekamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim