Öğretmen Diyarı

Felsefe Grubu Mezunlarının MEB’den 5 Talebi

 

 Felsefe Grubu mezunlarının taleplerini MEB Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN’in dikkatlerine sunuyoruz: 

 

 

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, 20.05.2013 tarih ve 1029677 sayılı yazısı ile Rehber Öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılaşıldığından geçen sene 2484 Felsefe Grubu mezununa "Rehberlik Kursu" düzenlemişti.

 

Dershanelerin özel okula dönüşümü için başvurular devam ediyor. 1 Eylül 2015’e kadar dönüşecek dershaneler belli olacaktır. Dershanelerin özel okullara dönüşmesiyle birlikte özel okulların Rehber Öğretmen ihtiyacı daha da artacaktır.

 

Yeni açılan/açılacak özel okullar ile rehabilitasyon merkezlerinin rehber öğretmen açığının giderilmesi için “Rehberlik Kursu”nun2014 yılı içerisinde tekrar açılması faydalı olacaktır.

 

Sosyoloji ve Felsefe Grubu mezunlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 2014 yılı içerisinde Pedagojik Formasyona başlayan binlerce mezun bulunmaktadır. Felsefe Grubu mezunlarının taleplerini MEB Müsteşarımız Sayın Yusuf TEKİN’in dikkatlerine sunuyoruz:

 

Felsefe Grubu Mezunlarının MEB’den 5 Talebi

 

1)Sosyoloji ve Felsefe Grubu mezunlarında yığılma vardır. İki branş aynı alana atandığı için atamalarda mağduriyet yaşanmaktadır. Pedagojik Formasyon almış Felsefe ve Sosyoloji mezunu binlerce aday atama beklemektedir. Bu sebeple 2014 Eylül atamalarında Felsefe ve Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanlarına daha çok kontenjan verilmelidir.

 

2)Özel eğitim kurumlarının hızla artması, Rehber Öğretmeni ihtiyacının karşılanamaması ve dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin başlamasıyla birlikte birçok özel okul Rehberlik servisine ihtiyaç duyacaktır. Felsefe Grubu mezunlarına 2014 yılı içerisinde “Rehberlik Kursu” açılması faydalı olacaktır.

 

3)Milli Eğitim Bakanlığının, (Felsefe, Sosyoloji ve Psikoloji) ortak istihdam alanı olan Felsefe Grubu öğretmenliği norm kadrolarının arttırılması amacıyla 10, 11 ve 12. sınıflarda Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık derslerinin zorunlu ders kapsamına alınması sağlanmalıdır.

 

4)Düşünme Eğitimi, Hukuk ve Adalet, Medya Okur-Yazarlığı, İnsan Hakları gibi derslerin Felsefe Grubu Öğretmenlerince okutulması için İlköğretim okullarında da Felsefe Grubu öğretmenlerinin istihdam edilmesini talep ediyoruz.

 

5)Felsefe Grubu mezunlarının istihdamının sağlanması için üniversitelerdeki bölüm kontenjanları azaltılmasını, Felsefe Grubu programlarındaki sınıfların 50 kişinin altına indirilmesini ve zaman içinde ikinci öğretim ile açık öğretim programlarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz.

 

Gazetekamu.Com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim