Öğretmen Diyarı

Fazladan 12 Bin Öğretmene Daha İhtiyaç Olacak
 -Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredata koymayı plandığı kodlama dersleri bu alandaki öğretmen ihtiyacını ve öğretmen atamalarını arttıracak.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredata koymayı plandığı kodlama dersleri öğretmen ihtiyacını ve öğretmen atamalarını arttıracak. Kodlama dersinin müfredata girecek olması, en az 12 bin öğretmen ihtiyacını beraberinde getirecek. 12 Bin Bilişim Teknolojisi Alanı mezunu öğretmen adaylarına daha ihtiyaç olacağı tahmin ediliyor. Kodlama dersinin ilkokullara, ortaokullara ve liselere yani tüm eğitim-öğretim kademesine getirilecek olmasından dolayı, MEB'de mevcut BT alanı öğretmenlerinin yetmeyeceği ve en az 12 bin bilişim teknolojisi alanı mezunu öğretmen adaylarına daha ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor.
Kodlama Dersi Müfredata Ne Zaman Girecek? Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın kodlama dersinin okullarda okutulması için milli eğitim bakanlığı ile görüştüklerini açıklaması ile dersin ne zaman müfredata gireceği merakla bekleniyordu.
Gazi Üniversitesi'nden bakanlıkla çalışmalar yürüten akademisyenlerden edinilen bilgiye göre Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve YEĞİTEK'in konu ile ilgilendiği ve birimlerin yoğun şekilde çalıştığı mayıs sonunda yeni yönetmeliğin bakanın masasında olacağı ve dersin müfredata gireceği söyleniyor. Müfredat Çalışması Yapılıyor Milli Eğitim Bakanlığının dersin müfredat çalışması kapsamında akademisyenler, stk ve teknoloji şirketleri ile irtibat halinde olduğu hatta oracle gibi birkaç firma ile bu konuda ciddi adımlar atıldığı belirtiliyor. İlkokula 2 Saat, Ortaokula ve Liseye 4 Saat Kodlama Dersi Çocukların teknoloji ile küçük yaşlardan tanışmaya başlamaları ile bakanlığın çocukların üretmeyi öğrenmelerini istediği bu yüzden algoritmik düşüncenin çocuklara kazandırılması için 1,2,3 ve 4. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu kodlama dersinin olacağı söyleniyor.
Yeni müfredatla kodlama dersinde çocukların kağıt, kalem hatta bilgisayar kullanmadan eğlenerek algoritma oluşturacakları belirtiliyor. Dersin Ortaokul 5,6,7,8 de 4 saat zorunlu ve Liselerde kademeli olarak 9,10,11,12 de 4 Saat zorunlu olacağı söylenmekte ve müfredat konusunda oracle gibi birkaç ünlü firma ile çalışmalar yürütüldüğünden bahsediliyor..

Ortaokul ve Liselere Robotik Kulübü Kodlamanın ilkokuldan başlanarak öğrencilere özendirilmesi ve sevdirilmesi için ortaokul ve liselerde robotik kulüpleri kurulması için temel eğitim genel müdürlüğünün ciddi bir yönetmelik çalışması içinde olduğu ve müfredat ile birlikte bu yönetmeliğinde yürürlüğe gireceği konusunda ciddi duyumlar olduğu belirtiliyor. Dersi Verecek Öğretmenler Dersi Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin vereceği, Talim ve Terbiye Kurulunun bu konuda düzenlemesinin çalışmalarınında eş zamanlı olarak yürütüldüğü belirtiliyor.

Kaynak: www.mebpersonel.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim