Öğretmen Diyarı

Eylül Ayında Atanacak Öğretmenlerin Merak Ettikleri 1:Mali Durumlar

Bilindiği üzere 15 Eylül tarihinde 37 bin öğretmen ataması yapılacak. Atanacak arkadaşların kafasında pek çok soru işareti bulunmaktadır. Bunları bir yazı dizisiyle sizinle paylaşmak istiyorum. Atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek adına bugünkü yazımda maaş ve diğer mali durumlar üzerinde durmak istiyorum.

Eylül 2015 tarihinde göreve yeni atanacak bekar bir öğretmen arkadaşımız yaklaşık olarak 2300 lira alacaktır. Bunun yanında 950 lira da eğitim ödeneği hesabına yatırılacaktır. Ancak atamalar ayın on beşinde yapılacağı için ilk maaşlar ekim ayında yatacaktır. Çünkü MEB’de maaşlar ayın on beşinden önce hesaplanıp ilgili hesaplara yatırılmaktadır. Eğitim ödeneği ise büyük ihtimalle 15-20 Eylül arasında hesaplara yatırılacaktır. Yani sonuç olarak eylül ayında göreve başlayan bir öğretmen 15-20 Eylül arasında 950 liralık eğitim ödeneğini; 15 Ekim tarihinde ise eylül ve ekim aylarının maaşlarını alacaktır.

Bunun yanında çalışmakta olduğunuz kurumun anlaşmalı olduğu bankadan maaşınızı oradan almış olduğunuz için dilekçe ile başvurarak banka promosyonu alabilirsiniz. Bir de ek ders durumu var ancak bu durum sizin girmiş olduğunuz ders saati ve okuldaki ilgili kişinin bunu hesaplayıp yetkililere ulaştırması ile ilgili olduğu için değişkenlik göstermektedir. Son kazanımlarla birlikte tutulan nöbetlere belli miktarda ücret verilecektir. Ayrıca öğretmenlerin, yapılan sınavlarda gözetmen olarak bulundukları takdirde belli bir ücret almaları da mümkündür. Yine hafta sonlarında açılacak kurslarda normal ek ders ücretinin iki katı ücret ödenmesi şeklinde görev alabilirsiniz. Yeni atanan bir öğretmenin maaş ve diğer mali hakları genel olarak bu şekildedir.

Atanan öğretmenlerin düşündükleri ikinci durum ise “aday öğretmenlik” konusudur. Bu konuda da bilmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Aday öğretmenlik konusunu da yakın zamanda buradan anlatacağım. Atamalar, öğretmenlik vb. konular ile ilgili olarak aşağıdaki iletişim adreslerinden bana ulaşabilirsiniz.


Sevgiyle…

Seyfullah DAĞ-Eğitimci - www.twitter.com/seyfullahdag

Kaynak: www.mebpersonel.com.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim