Öğretmen Diyarı

Evrim kitabı yazan din kültürü öğretmenine soruşturma..

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan 19 Mayıs Lisesi'nde din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Zeki Coşkunsu’nun, evrimle ilgili kitap yazdığı için başı dertte. Evrensel gazetesinden Volkan Pekal'ın haberine göre, ‘Biyolojik Adem’in Emerjansı’ adlı kitabında 'dini değerleri aşağıladığı' iddia edilen Coşkunsu hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında okula gelen Milli Eğitim müfettişlerinin, kitabında ‘Kur’an’daki ayetleri referans alarak evrimi açıklayan’ Coşkunsu ile ilgili öğrencilere, “Size kitap sattı mı? Dini değerleri aşağıladı mı?” gibi sorular yönelttikleri belirtildi. 

 

Coşkunsu dini değerleri aşağıladığı iddia edilen kitabında Kur’an’ın doğal bilimler, matematik, mantık gibi bilimleri onayladığını belirterek "çamurdan heykel gibi yaratılan insanı", "paraşütle dünyaya gönderilen insanı" değil, "milyonlarca yılda tek hücreden başlayarak günümüz insanına kadar devam eden evrim süreci"ni savunuyor. 

 

Aziz Nesin kitabı öneren öğretmenlere soruşturma

 

DAHA ÖNCE DE OLMUŞTU 

Geçtiğimiz günlerde, Bartın Sabri Çavuşoğlu Fen Lisesi Öğretmeni Mustafa Şahin de öğrencilerine, ‘Dünyanın En Güzel Tarihi’ ve ‘Bitkilerin En Güzel Tarihi’ isimli kitapları öğrencilerine tavsiye etmiş, dini duyguları rencide ettiği iddiası ile hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmıştı. 

 

 

Ocak 2013’te de İzmir’in Buca ilçesinde müfredatta yer alan “Mutasyon ve Evrim Teorisi” dersini anlatan fen bilgisi öğretmeni hakkında da soruşturma açılmıştı.

 

Radikal

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim