Öğretmen Diyarı

Etkili Bir Ögretmen Olmak İsteyenlere 13 Öneri
Bu yazımızda etkili bir öğretmen olma yolunda ilerleyenlere 13 öneri sunacağız. Etkili bir öğretmen neleri yapmalı, neleri yapmamalı? 
 
Etkili Bir Öğretmen Olmak İsteyenlere 13 Öneri
Etkili Bir Öğretmen Olmak İsteyenlere 13 Öneri
 
1. Öğrencilerimizi sadece sınavlara hazırlamak yerine öncelikle onlara öğrenmeyi sevdirelim.
 
2. Öğrencilerimize “Yapma, dur.” demek yerine öğrencinin olumsuz davranışlarının sonuçlarını açıklayalım.
 
3. Öğrencimizde gördüğümüz olumsuz davranışları okul içinde tekrar tekrar anlatıp öğrencimize yönelik bir önyargı oluşturmayalım.
 
4. Öğrencilerimizi ayrı ayrı tanıyarak onları farklı sosyo-ekonomik ve kültürel dünyalardan gelen farklı potansiyele sahip, bağımsız bireyler olarak kabul edelim. Değerlendirmelerimizi bu ölçüye göre yaptığımız takdirde “kıyaslama” yanılgısına düşmeyiz.
 
5. Öğrencilerimizin önemli duygusal ve sosyal sorunlarını fark ettiğimizde ailesiyle görüşerek uzman yardımı almarını teşvik edelim.
 
6. Öncelikle davranış bozukluğu veya uyum sorunu gösteren öğrencilerimizin sorunları ile meşgul olalım. Ancak bu takdirde sınıfımızda başarılı bir öğrenme ortamı oluşturabiliriz.
 
7. Sınıf ortamında öğrencilerimizin ilgisini olumlu davranışa yönlendirelim, önce biz model olalım.
 
8. Öğrencilerimize yönelttiğimiz beklenti düzeylerimizin farklı olmamasına, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişik yaklaşımlarda bulunmamaya özen gösterelim. Şunu bilelim ki sözlü olmasa da beden dilimizle tüm davranışlarımız öğrencilerin tamamı tarafından dikkatle izlenmekte ve değerlendirilmektedir.
 
9. Başarısı düşük öğrencilere yardımın en önemli öğelerinden biri başarı tecrübeleri yaratarak öğrencinin güvenini artırmaktır. Öğrencimize bu kapsamda başarabileceği görev ve sorumluluklar verelim. Örneğin; sınıf gazetesi, müzik kulübü başkanlığı gibi.
 
10. Başarısı düşük öğrencilerin başarabileceği bir konu ya da etkinlik bulalım. Başarması ve arkadaşları ile paylaşması için onu destekleyelim. Başardıktan sonra da övgü ve takdiri ihmal etmeyelim. Burada önemli olan, çocuğa başarının tadını aldırmaktır. Başarılmış eylem bireyi yeni başarılar içinmotiveeder. Bunun içinde ilk adımın atılması gerekir.
 
11. Her dersin hangi tür çalışma tekniği gerektirdiğini en iyi kendi branş öğretmenleri bilir. Bu nedenle, kendi branşımıza ait çalışma yöntemlerini öğrencilerimizle paylaşalım.
 
12. Öğrencilerimize sevgi ve saygı gösterelim, önce kendi önyargılarımızın farkında olalım.
 
13. Başarısı düşük öğrenciyi sınıf içinde aşağılamak ve dışlamak, onu hiçbir şekilde başarıya yöneltmez. Tam tersine başarısızlık kaygısının pekişmesini sağlar.
 
 
Kaynak: MEB Teog Öğretmen Bilgilendirme Rehberi 2015
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim