Öğretmen Diyarı

Eşi Yer Değiştiremeyen Öğretmen Ne Yapacak?

Geçtiğimiz günlerde atama sonuçlarının yayınlanmasıyla birlikte bu sefer de aileler parçalandı. Eşiyle birlikte aynı yere ataması yapılmayan öğretmenler şimdi sorunlarına çözüm arıyor. Bakanlık yaptığı açıklamada öğretmenlerin isterse atama işlemini iptal ettirebileceği isterse de özür grubu atamalarını bekleyerek eşiyle birlikte aynı yerde çalışabileceğini söyledi. 

 

Geçtiğimiz yıllarda da benzer olaylar yaşanmış ve bakanlık öğretmenlere özür grubu atamasını iki defa açarak sorunu çözmeye çalışmıştı. Ancak bu yıl herhangi bir atama yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Bakanlık özel durumu olan veya eşiyle birlikte aynı yere atanamayan öğretmenlerin isterlerse atamalarını iptal ettirebileceklerini söyledi. 

 

Öğretmenler atamalarını iptal ettirdikten sonra okullarıyla ilişiklerini kesmek durumunda kalmayacak. Okullarında görevlerine devam edebilecek. İsterlerse de ilişiklerini kesip yeni okullarında çalışmaya başladıktan sonra eşlerinin veya kendisinin özür grubu atamalarını bekleyerek bu atama döneminden faydalanabilecek. Eğer özür grubu döneminde de atamalar yapılmazsa öğretmenler isterse eski okullarına geri dönebilecek. Yani bakanlığın alternatifleri çok çeşitli. 

 

Bu durumda olan öğretmenlerimizin milli eğitim müdürlüklerinin duyurularını takip etmesi veya daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bilgi alma haklarını kullanarak verecekleri dilekçelerle birlikte ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim