Öğretmen Diyarı

Engelli öğretmenlerden MEB önünde protesto

Bakanlık önünde kendilerini "Atanması yapılmayan engelli öğretmenler" olarak isimlendiren grup, pankart açarak, "Engelliden öğretmen olur. Hem de bal gibi olur" şeklinde slogan attı.

Daha sonra grup adına yapılan açıklamada, "Atanması Yapılmayan Engelli Öğretmenler Platformu" üyesi Ömer Mısırlı, engelli istihdamı için 2012'de Özürlü Memurluk Seçme Sınavı'nın yapıldığını belirterek, bu sınava giren birçok adayın dönemin Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından "Engelliden öğretmen mi olur?" sözleriyle hayal kırıklığına uğradığını ileri sürdü.

Daha sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Engelliden öğretmen olur. Hem de bal gibi olur." dediğini anımsatan Mısırlı, bunun üzerine 2013'te engelli öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Gelinen süreçte, MEB'in Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (EKPS) üzerinden 5 ay geçmesine rağmen engelli öğretmen alımına ilişkin bir atama takvimi belirlemediğine işaret eden Mısırlı, "Bu MEB'in engelliden öğretmen olmaz' zihniyeti ile devam ettiğinin göstergesidir" ifadelerini kullandı.

MEB'in 16 bin civarında engeli öğretmen açığı bulunduğunu ve yasal olarak yüzde 3 engelli öğretmen çalıştırma mecburiyeti var olduğunu dile getiren Mısırlı, "Öğretmen adayları adına bir atama takviminin belirlenmemesi ve resmi bi açıklamanın olmaması bizleri aşırı derecede tedirgin etmekte ve birçok engelli öğretmen adayı arkadaşımızın stres ve depresyon kaynaklı rahatsızlıklar yaşamasına sebep olmaktadır. İlgili büyüklerimizin engelli öğretmen atamaları konusunda resmi bir açıklama yapana kadar engelli öğretmen adaylarına yakışır bir şekilde MEB önünde oturup kitap okuyacak ve resmi açıklama yapılana kadar yemek yemeyeceğiz."

-MAZLUMDER'den Tevhid-i Tedrisat kaldırılsın talebi

Bakanlığın önünde bir grup MAZLUMDER üyesi de Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kaldırılması için açıklama yaptı.

Grup adına açıklama yapan Mazlumder Genel Başkanı Faruk Ünsal, yeni eğitim öğretim yılının başladığını anımsatarak, bir yıldır Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kaldırılması için kampanya yürüttükleri söyledi.

Ünsal, "Tevhid-i Tedrisat Kanunu eğitimin devlet tekeliyle yürütülmesi meselesidir. Bu bir eğitime karşı olmak değil eğitimdeki devlet tekeline karşı olmak meselesidir. O yüzden, hem başörtü meselesinin hem de anadilde eğitimin bu vesileyle önündeki engellerin kaldırılmasını ve eğitimdeki devlet tekeli Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kaldırılması için buradayız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup, bir süre bekledikten sonra dağıldı.

\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim