Öğretmen Diyarı

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMALARI NETLEŞMELİ

Mebpersonel.Com   özel haber

 

 Bilindiği üzere Sayın Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN 2013 şubat ayında yaptığı Ak Parti Grup Toplantısında ‘Engelliden bal gibi öğretmen olur’ diyerek Milli Eğitim Bakanlığına 600 engelli öğretmen ataması müjdesi vermiş ve bakanlıkça 2012 ÖMMS sonuçlarına göre 2013 Temmuz ve 2014 Mart aylarında engelli öğretmen atamaları yapılmıştır.

 

 

            2014 Şubat ayında yayınlanan EKPSS yönetmeliğinde de engelli öğretmen atamalarının bu yönetmelik kapsamında yapılacağı belirtilmiştir. 2014  EKPSS’ de 27 Nisan tarihinde yapılmış ve 09.05.2014 tarihinde sonuçları açıklanmıştır. 2014 EKPSS’ ye giren engelli öğretmen adayları şimdi Milli Eğitim Bakanlığından yapılacak olan engelli öğretmen ataması müjdesini beklemektedir. Ancak bu açıklamanın ne zaman yapılacağı hiç belli olmamaktadır. Bu belirsizlik çeşitli mağduriyetlere de neden olmaktadır. Bu mağduriyetlerin önüne geçebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde engelli öğretmen atamalarına ilişkin özel hükümler koyarak bu atamaları netleştirmesi tüm mağduriyetlerin önüne geçecektir. Ağustos dönemi gibi engelli öğretmen atamasını da belirli bir takvime ve kontenjana bağlaması Milli Eğitim Bakanlığınca şu an hazırlık aşamasında olan ve 15 20 gün içerisinde yayınlanması beklenen öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliliğinde yer verilmesi gerekmektedir.

 

 

 

            Sayın başbakanın ve hükümetin engelli vatandaşlara göstermiş olduğu duyarlılık göz önüne alındığında bu uygulamanın doğru bir uygulama olacağı açıktır.  Belirsizliklerin önüne geçmek konusunda eğitim sendikaları, milli eğitim bakanlığı bürokratları, Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf TEKİN’ i ve özellikle Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI’ yı duyarlı olmaya ve engelli öğretmen ataması takviminin netleşmesini sağlamalarını beklemekteyiz.

 

 

 

M.B.

 

 

Mebpersonel.Com  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol