Öğretmen Diyarı

En sevdiğiniz öğretmenin adı ne? Neden unutmuyoruz?

Eğitimin en önemli üç öğesi; öğrenci, öğretmen ve velidir. Bu üç öğenin birbiriyle etkileşimi ne kadar sağlıklı olursa, başarıya ve hedeflere ulaşmak da o kadar kolay olur. Bu yazımda en sevilen öğretmenlerden bahsetmek istiyorum. Hepimizin asla unutmam dediği öğretmenlerimiz ya da öğretmenimiz olmuştur. tabi hiç böyle bir öğretmen size denk gelmemiş de olabilir. Peki öğrencilerin çok sevdiği öğretmenin özellikleri nasıldır?

Yüksek not veren öğretmenler çok sevilir mi?

İlk etapta evet, sevilir ve unutulmaz öğretmenler arasına girer gibi düşünülür. Aslında yüksek not vermek öğretmeni kısa süreliğine (ders ile işi bitene kadar) sevdirir. Ama bahsettiğimiz unutulmaz öğretmenler arasına giren öğretmenler asla böyle bir not şişkinliği yolu ile kendini sevdirmez. Tam tersine, notu silah olarak kullanmaz. Adaletli not verir. Ama not ile tehdit etmez.

Hiç bağırmayan, sessiz sedasız bekleyen, yumuşak huylu bir insanlar mı, bu unutulmayan öğretmenler?

Unutamadığımız, bize çok şey katan öğretmenler yeri geldiği zaman bağırmış, yeri geldinde de bizi bağrına basmıştır. Onları diğerlerinden farklı yapan özellik tabiki bu da değil. Disiplini elden bırakmış, derste herşeyi yapan öğrenciler grubunun en sevdiği öğretmen bu değil tabi ki de.

Peki kim bu unutulmayan öğretmenler? Onları yıllar geçse de unutturmayan özellik nedir?

Öğrencisini öğrenci olarak görmeyen, bazen arkadaş, bazen abi, bazen de onlardan daha küçükmüş gibi davranarak onlardan biriymiş gibi olmak. Ama tüm bunları yaparken bir o kadar da öğretici, bilgili ve en önemlisi onlara iyi ve kötü davranışları öğreten, notu mındar edecek kadar önemsemeyen kişilerdir. Öğrencinin dersi geçmek için ya da hak ettiğinden daha fazlasını almak için bir çabası olmaz. Öğrenci öğretmenini üzmemek için kendi arkadaşlarını, sınıfı uyarır. Öğretmenin çizdiği çok uç sınırları aşmadıkları sürece herkes eğlenerek, not kaygısı yaşamadan, saate bakmadan ders işler. belki 10-15 dk ders işlenir. Geriye kalan zaman öğrencilere dersi sevdirmek için harcanır. Kısaca bu öğretmenlerin öğrenciler tarafından yıllarca unutulmamasının sebebi, öğretmenin öğrencilerle kurduğu yakınlığı çok iyi ayarlaması ve asıl amaçlarına ulaşmak için dersi sevdirmenin ilk şart olduğunu bilmeleridir.

Eğitim editörü

Kaynak: www.kaliteliokullar.com/okul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol