Öğretmen Diyarı

EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞLAR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) 15 Ağustos’ta açıklanacağı daha önceden söylenen, fakat üzerinden 10 gün geçmesine rağmen henüz branş bazında kontenjanları açıklanmadı. Merakla beklenen 2015 Ağustos ayı MEB öğretmen ilk atama branş bazında kontenjan sayılarının çok kısa bir süre içerisinde açıklanması bekleniyor. 31 Ağustos’ta başlayacak ilk atama başvuruları öncesinde branş sayılarının açıklanması atama bekleyen öğretmenlerin bu aralar en çok merak ettiği konu.

Milli Eğitim Bakanlığı, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Ağustos 2015 öğretmen atamasında en çok alım yapılacak branşları açıklamıştı. Bu bakımdan MEB Ağustos 37 Bin atamasında en çok ihtiyaç olan branşları sıralamış ve atama sayılarının da bu branşlarda ağırlıklı olacağı aşikardır. Gerçeğe bakılacak olursa 37 bin sayısı zaten yüzbinlerce atama bekleyen öğretmen için zaten son derece azdır. Dolayısıyla bir çok branştan her yıl olduğu gibi bu yıl da atama kontenjanlarında hayal kırıklığı olması bekleniyor.


31 Ağustos-4 Eylül arası yapılacak Ağustos atama başvuruları 7 Eylül’de sonuçlanacak. İki alana mahkeme kararı sonrasında atama yapılacak. Coğrafya ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunları ise mahkeme sonuçlarının açıklanmasından sonra başvuru yapabilecekler.
Öğretmen atama ihtiyacı 60 binden fazla alınacak ÜCRETLİ Öğretmen ile sağlanacağından aslında gerekli olan atama sayısı ile gerçekte olacak atama sayısı arasında orantı bile bulunmamaktadır.


MEB, İKGM tarafından yapılan açıklamaya göre en çok ihtiyaç duyulan alanlar ve Ağustos atamasında aslan payını alacak branşlar:


1- İngilizce
2- Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
3- Özel Eğitim
4- Sınıf Öğretmenliği
?5- Rehberlik
6- İlköğretim Matematik
7- Beden Eğitimi
8- Türkçe
9- Okul Öncesi
10- Fen Bilimleri
11- Matematik
12- Biyoloji
13- İmam Hatip Meslek Dersleri
14- Bilişim Teknolojileri
15-Arapça
16- Türk Dili Edebiyatı
17- Müzik
18- Kimya
19- Sosyal Bilgiler
20- Fizik
21- Güzellik Saç Bakım Hizmetleri
22- Almanca
23- Görsel Sanatlar
24- Yiyecek İçecek Hizmetleri
25- Çocuk Gelişimi ve Eğitimi


Bu 25 branş haricinde kalan branşlara muhtemel atama sayısı en az düzeyde olacağından mağduriyetler sürmeye devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da her yıl Şubat da yapılan alımların 2016’da olmayacağını söylemişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim