Öğretmen Diyarı

En Çok Hangi Branşta Öğretmen Atanacak?

Öğretmen atamaları için 2016 Şubat tarihinin verilmesinin ardından gözler hangi branşlara kaç öğretmen atanacağına çevrildi.

Şubat ayında yaklaşık olarak 30 bin öğretmenin ataması yapılacak.Şubat ayında yapılacak 30 bin kadro 109 branşa dağıtılacak.Geçmiş öğretmen atamalarının en son haline baktığımızda en çok ihtiyaç duyulan branşın sınıf öğretmenliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu listede ikinci sırada ise İngilizce branşı yer alıyor. KPSS ile Barajı geçemeyen adaylar genel olarak tercümanlık tercih ediyorlar. Fakat gelecek yıllarda İngilizce öğretmenliği alanında oldukça büyük bir artış olması bekleniyor. Hemen akabinde ise din kültürü branşı yer alıyor. Yaklaşık olarak 3500 kontenjanı yer aldığı bu bölümde, genel olarak ilahiyat fakültelerinden gelen adaylar öğretmenlik yapmaya başlıyor. Listenin tamamına göz atmak için sayfanın en altına göz atabilirsiniz. Felsefe Almanca öğretmenliği dersleri ise kontenjanı en az listeler olarak biliniyor. Ayrıca Meslek Lisesi gibi bölümlerde tercih edilen birçok branş dalı Şubat ayında yapılacak öğretmen ataması ile son bulacak.

Geçtiğimiz 37 bin öğretmen ataması kapsamında branş dağılımı nasıl ise, gelecek atamaları da bu listenin değişmemesi bekleniyor. En çok ihtiyaç duyulan öğretmen branşları ise sınıf öğretmenliği, İngilizce ve Din Kültürü branşların olduğu biliniyor. Şubat ayında yapılacak öğretmen atamasının bu yönde olacağı biliniyor. Ayrıca son olarak belirtmek istediğimiz bir konu ise bazı alanlarda öğretmen ihtiyacı nasıl olacak diye merak edenler norm güncellemesi gibi durumlar göz önünde bulundurması gerekiyor. Çünkü bu güncellemeler ile birlikte hangi alanda, ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğu belirleniyor. 

 

Kaynak: haber657.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim