Öğretmen Diyarı

Emekli Öğretmenlerden Tüyolar

Yıllarca meslekte çalışmış emekli öğretmenler mesleğe yeni başlamış çiçeği burnunda öğretmenler için tüyolar veriyor. Daha öncesinde aday öğretmenlere öneriler şeklinde bir makale yayınlamıştık. Bunun yanında deneyimli öğretmenlerden tavsiyeler yayınlamıştık. Şimdi ise emekli öğretmenlerden tüyolar veriyoruz.

Günler çok uzun olmasına rağmen bir eğitim öğretim yılı oldukça kısadır. Bu nedenle eğitim öğretim yılına başlamadan önce planınızı, programınızı kullanacağınız materyalleri hazırlamanız gerekir.
Hata yapmak insanın doğasında vardır. Dolayısıyla hatalarınızı saklamanız gerekmez. Hatalarınızı zümrelerinizle paylaşmanız sizin daha çok gelişmenize neden olacaktır. Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı unutmayın.
Hayalinizdeki eğitimi ve sınıfı oluşturmak para, zaman ve sabır gerektirir. Bunların hepsinin altından hemen kalkamazsınız. İşbirliği içinde olmanız gerekir. Velileriniz sizin en yakın bağışçılarınızdır. Onlarla sıkı iletişim kurarak yapmak istediklerinizi onlarla paylaşın.
Her öğrenci ile iletişim kurma şekliniz farklı olacaktır. Kimisi ile hemen iletişim kurarken kimileri ile iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Öğrencileriniz ile iletişiminizi sıkı tutmaya özen gösterin.
Herkes sizi sevmek zorunda değil. Okuldaki tüm öğretmen ve idarecilerle iyi geçinmek zorunda değilsiniz. Bu oldukça normaldir. Fakat belli bir saygı çerçevesinde iletişiminizi kesmemeniz gerekir. Saygı çerçevesini unutmamanız gerekir.
Eğitim yöneticilerinizi dikkate alın. Çünkü yöneticilerinizin güçlenmesi, sınıfınızın gelişmesi ve okulun kalitesi size bağlı. Kendinizi öncelikle kendiniz için daha sonra size bağlı olan yapılar için geliştirin.
İhtiyaçlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin. İhtiyaçlarınızın giderilmesi için birileri mutlaka yardımcı olacaktır. Yardım istemeden ihtiyaçlarınızı gidermek oldukça zordur. Çünkü ihtiyaçlar hiç bitmez.
Eğitim sisteminin kilit noktasının siz olduğunu unutmayın. Çevrenizde kendini geliştirmiş, işini çok iyi yapan kişiler mutlaka vardır. Onlara danışmaktan çekinmeyin. Onlar en iyi ve en kısa yolu size gösterecektir.
Sık sık zor günler geçirebilirsiniz. Doğaldır. Yılmadan devam etmeniz gerekiyor. Önemli olan zor günleri aşarak en iyiye ulaşmak. En iyisine ulaştığınızda ise bunu arkadaşlarınızla paylaşın.
Çevrenizde uzun yıllar çalışmış ve çalışmaya devam eden kişiler göreceksiniz. Her ne kadar bıkmış, usanmış ve gitmek isteyen bir düşüncede olsanız da aslında gidemeyeceğinizi unutmayın. Bu meslek kendine gizliden bağlayan bir meslektir. Bağlandığınızda kopamazsınız. Uzun yıllar boyunca çalışan öğretmenler de bu yüzden çalışmaktadır. Meslekten ayrılmayı aklınızdan atın.

Kaynak: ogrenmen.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol