Öğretmen Diyarı

Ek ders ödemesi artıyor mu?

 Aylık olarak maaşlarını 657 kanun hükmüne göre alan memurlar, yüksek memur aylığına göre belirlenmiş olan ek ödemelerden de yararlanmaktadırlar.

Kamu görevlilerinin benzer görevlerinde bulunan kişiler arasında ücret dengesi sağlanmak üzere ek ödemeler için düzenleme getirilmişti.  EK ödemelere ait olarak 375 sayılı kararnamede bulunan hükümler ödemelere ait oranlar memurların;  - Kadro ek göstergelerine - Kadro-vazife unvanlarına - Aylık derecelerine

 - Hizmet sınıflarına uygun olarak belirlenmektedir.  Memurlara yapılacak olan ek ödeme oranlarının belirlenmesinde göz önüne alınan ve kullanılan ölçütler içinde eğitim bulunmamaktadır.  

Kimi görevlere atanabilmek için yada yükselebilmek tamamen eğitim seviyesine bağlı olduğundan yapılacak olan ek ödemelerin eğitimden tamamen bağımsız olduğu söylenemez.

 Fakat lisans mezunu olan memurların yüksek yada doktora yapmaları halinde ek ödemelerle ilgili herhangi bir artış yaşanmayacaktır.  EK ödemeler nasıl hesaplanır ile ilgili de açıklama yapıldı;  

En yüksek devlet memuru aylığının (brüt), devlet memuru ile ilgili uygulanacak oran baz alınarak belirlenir. Ödemeden yalnızca Damga Vergisi kesilmektedir.  

2015 senesinin ilk 6 ayında geçerli olan saptamalara göre; en yüksek olan devlet memuru aylığı (brüt) 753,43 liradır. Damga vergisi düşüldüğünde ise 747,71 lira olarak kalmaktadır.

 

mebmedya.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol