Öğretmen Diyarı

Ek Ders Düzenlemesiyle Hangi Öğretmenlerin Geliri Artacak?

Ek Ders Düzenlemesiyle Hangi Öğretmenlerin Geliri Artacak? Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, geçtiğimiz aylarda okul müdürlerine, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine ek ders müjdesi vermişti.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, geçtiğimiz aylarda okul müdürlerine, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine ek ders müjdesi vermişti. Düzenlemenin ne zaman hayata geçeceği bilinmiyor ancak Maliye Bakanı Naci AĞBAL, eğitimde birtakım düzenleme yapacaklarını açıkladı. Bütçe maratonunun ardından eğitimle ilgili yapılacak yasal düzenlemelerin içinde verilen müjdelerin gerçekleşmesi bekleniyor.    Eşit Ek Ders Uygulaması Çıkar Mı? Öğretmenler arasında maaş karşılığı ek ders uygulaması yönünden farklılıkların giderileceği bir düzenleme bekleniyor. Branş öğretmenlerin maaş karşılığı gireceği ders 15 saatken okul öncesi ve sınıf öğretmenlerininki 18 saat, atölye ve meslek öğretmenlerininki 20 saattir.

Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı gireceği ders saati 15 saat olarak belirlenirse sınıf öğretmenlerine ve okul öncesi öğretmenleri haftada 3 saat olmak üzere ayda ortalama 12 saat fazla ek ders ücreti almış olacak. Kaba bir hesaplamayla 120 TL artış yapılmış olacak. Meslek ve atölye öğretmenlerine ise haftada 5 saat olmak üzere ayda ortalama 20 saat fazla ek ders ücreti almış olacaklar. Bu öğretmenlere de 200 TL artış yapılmış olacak.  Okul Müdürleri Maaş Artışı Bekliyor Öğretmenlerin sınav ücreti, yetiştirme kursları ve nöbet ücreti iyileştirmelerinin ardından okul müdürlerinin ek ders ücreti öğretmenlere göre daha az olmuştur. Okul müdürlerine ek ders artışından ziyade daha kalıcı ve eşit olacak eğitim-öğretim tazminatlarında yapılacak artış olacaktır.

Tazminattaki artış tüm okul müdürlerine aynı oranda yansıyacaktır. Okul Müdürlerinin ek derslerinin de kademelere göre düzenlenmesi faydalı olacaktır.  Orta Öğretimde Müdür Yardımcılarına İyileştirme Yapılmalıdır Liselerde müdür yardımcısı olarak çalışanların da ek ders yönünden sıkıntılar vardır. Müdür yardımcıları 6 saat maaş karşılığı, 6 saat de ek ders alabilmektedir. Birçok okulda yeteri kadar ders olmadığından veya okul müdürlerinin idari işlerin aksamaması için yardımcılarına 12 saat ders vermek istememesi yüzünden müdür yardımcıları öğretmen kadar ek ders ücreti alabilmektedir. Okulu 17:00’ye kadar bekleyen ve her türlü sorumluluğu üstlenen müdür yardımcılarının ek derslerin de düzenleme yapılması faydalı olacaktır.  Özetle; Tüm Okul yöneticilerinin ek dersleri ile okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin ek dersleriyle ilgili bir an önce düzenleme yapılması faydalı olacaktır.

  Zeki KARA / Kpsscafe.com.tr

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ayşegül tınar 2 yıl önce

Bu arada her gün 60 dakika bedava çalışan okul öncesi öğretmenlerinin durumu da gündeme gelir umarım...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim