Öğretmen Diyarı

Edebiyat öğretmenleri 5 bin kadro istiyor

Sitemize gelen gerek yorumlar gerekse telefonlarla iletilen sorunları masamıza yatırıyor ve sizlerin sesi olmaya çalışıyoruz. 

 

Yapılan KPSS’nin ardından sosyal medyada bir çığ gibi büyüyüp seslerini ilgili yerlere duyurmak isteyen öğretmen adaylarımızı da görmezden gelemezdik. Yıllar itibariyle bakıldığında atanamayan öğretmen sayılarının her geçen yıla göre hızla artıyor olması çok önemli bir sorundur.

Peki neden böyle bir sorun ortaya çıkıyor ve bu durumdan en çok mağdur olan öğretmen grubu hangisidir kısaca inceleyelim; 

- Öğretmenlik mesleği ve kadrosu salt olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın tekelinde değildir. Bugün Sağlık Bakanlığı’nın açtığı okullarda okuyan bir öğrenci aldığı formasyon sayesinde öğretmen olma hakkı kazanıyor ve o da bu gruba dahil oluyor.

 

- Üniversitelerde öğretmenlik adı altında olmayan Fen-Edebiyat bölüm mezunlarına tanınan formasyon hakkı ile bu bölüm mezunları da öğretmen olarak atanmaya hak kazanıyor ve onlar da bu gruba dahil oluyor. 

 

- Gün geçmiyor ki açılan üniversitelerin fakültelerine ve yüksekokullarına ileride kendilerine öğretmenlik mesleğinin kapılarını açacak bölümler açılıyor. 

 

- Edebiyat gibi ana derslerin en başında gelmesi gereken bir dersin öğretmeni olmak isteyenler son birkaç yıldır açıköğretimle sınavla ya da sınavsız ikinci üniversite olarak geçiş hakkına sahip oluyorlar. 

Tablo şunu gösteriyor; etkilerin tabiriyle ” hiçbir şey olamıyorsan bari bir öğretmen ol” mantığı(!) devam ediyor. Talep imkanları ve talep bu kadar fazla iken, sunulan kadro sayısının yeterli olmayışı da bu durumu büyük bir açmaza sokuyor.

Büyük resmi görmek adına sayısal verilere bakacak olursak; 

2014 yılında yaklaşık 312 bin atama bekleyen öğretmen adayı KPSS’ye girdi. Bunların yaklaşık 25 bini sadece Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Bunun yanında yalnızca 2014 yılında formasyon verilen kişi sayısı da 115 bin civarında ve yine bunların 20 bini edebiyatçı. Tüm bunların yanında Fen-Edebiyat fakültelerine artık düzenli olarak son sınıfta formasyon verileceğini de hesaba katarsak, önümüzdeki yıllarda atanamayan öğretmen sayısının milyonları bulması gün gibi aşikardır.

Sosyal medya yıkılıyor! 

Günlerdir tüm sosyal ağlarda harekete geçen ve “Edebiyat için 5000 kadro istiyoruz” diye seslerini duyurmak isteyen edebiyatçı kardeşlerimiz, biz sizleri duyduk. Umarız her türlü soruna çözüm odaklı fikirlerle yaklaşan ve bizlere çözümler sunan değerli büyüklerimiz de bu sesi duyarlar. Geleceğimizin emanetlerini yetiştirecek olan siz değerli öğretmenlerimizi dinihaberler.com ailesi olarak destekliyor ve haklı mücadelenizde yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

Sorunu iletmek bizden çözüm bulmak ilgililerden. Elçiye zeval olmaz. Yazıktır günahtır artık birileri bu genç beyinlerin sesine kulak versin. Versin ki ümitler yeşermeden solmasın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol