Öğretmen Diyarı

Dünyanın En İyi 50 Öğretmeninden Biri Samsun’da Geleceği Yetiştiriyor

Sabancı Vakfı’nın Fark Yaratanlar programı, altıncı sezonunda da toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlatmaya devam ediyor.

Yapılan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan Fark Yaratanlar programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor. Altıncı sezonun on dördüncü Fark Yaratanı, görev yaptığı köyde hayata geçirdiği projelerle öğrencilerinin ve velilerin hayatını değiştiren, dört sınıfın tek öğretmeni Dilek Livaneli oldu.


13 yıllık öğretmen olan Dilek Livaneli, 2008’de Samsun’un Çarşamba İlçesi Kumköy İlkokulu’na atandı ve o zamandan beri görevine ‘Müdür Yetkili’ Sınıf Öğretmeni olarak devam ediyor. 32 yaşındaki Dilek Öğretmen dört sınıfın birleştirildiği sınıfta tek öğretmen olarak çalışıyor.


Dilek Öğretmen görevi boyunca hem okulun hem de köyün gelişimine katkı sağlayan birçok projeyi hayata geçirdi. ‘Okulum Gençleşiyor’ Projesi ile okulun yenilenip geliştirilmesine öncü olurken, öğrencileri için bir hobi sınıfı da oluşturdu. Öğrencilerinin tamamını Samsun’a götürerek onların tiyatro, sinema, opera, müze ve tarihi mekanlarla tanışmalarını sağladı, onlara ilk kez buz pateni yapmanın mutluluğunu yaşattı. Kumköy İlkokulu’nun ilk kez bir bilgi yarışmasına katılmasını sağlayan Dilek Öğretmenin öğrencileri 2013 yılında 42 köy okulu arasında birinci oldu.


Velilerinin de hayallerini gerçekleştirdi


Dilek Öğretmen sadece öğrencilerinin değil, velilerinin de eğitimi ve meslek edinmeleri için projeler geliştirdi. Samsun İş-Kur ile işbirliği içinde hayata geçirdiği ‘Kadına Ekmek’ Projesi ile okul lojmanını bir ayakkabı atölyesine dönüştürüp, köy kadınlarına saya (ayakkabının yumuşak üst bölümü) eğitimi verilmesini sağladı. Hayırseverlerin de katkılarıyla yeni makinalar alınarak büyütülen atölyede zamanla ayakkabının yanı sıra yapma çiçek de üretilmeye başlandı.


İlçe Halk Eğitim Merkezi’nin desteğiyle köyde ‘Aile Eğitimi’ kursu açan Dilek Öğretmen, okuma - yazma bilmeyen velilere okul çıkışlarında kurs verdi. ‘Ana - kız okuldayız’ kampanyası kapsamında iki yıl sonra köyde okuma - yazma bilmeyen anne kalmadı.


Çocukların ve tüm köy halkının dileklerini gerçekleştirmek isteyen Dilek Öğretmen, sponsor firmaların katkılarıyla okulda çocuk parkı ve çevre düzenlemesi yapılmasına ön ayak oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın hijyen kriterlerine uyum sağlamasıyla okuluna ‘Beyaz Bayrak’ kazandırarak Samsun’daki okullar arasında bir ilke imza attı. Dilek Livaneli, 2013 yılında hayat geçirdiği ‘Köyde Opera’ projesi ile Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçılarını köye davet edip okul bahçesinde halkı operayla tanıştırdı.


Dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri


Dilek Livaneli, öğrencilerinin ve köy halkının hayatına kattıklarıyla 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’da ‘Yılın Fark Yaratan Öğretmeni’ seçildi. Ayrıca, Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi'nin seçtiği ‘Dünyada En İyi 50 Öğretmen’ arasında yer aldı. Eğitim elçisi olarak sorumluluklarının artığına inanan Dilek Öğretmen yeni projelerle yoluna devam etmeyi, projelerini dünyaya duyurmayı ve bu sayede başka öğretmenlere de ilham vermeyi hedefliyor.


Dilek Livaneli’nin fark yaratan hikâyesi 30 Nisan 2015 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayınlanıyor.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol