Öğretmen Diyarı

Dünyada Her 10 Öğretmenden 9′u İşini Seviyor

 

OECD’nin anketine göre öğretmenlerin çoğu okullarda desteklenmediklerini ve fark edilmediklerini, toplumda ise önemsenmediklerini düşünse de işlerinden oldukça memnunlar. Ankete göre her 10 öğretmenden 9′u işinden memnun. Her 10 öğretmenden 8′i ise tekrar bir seçim yapsa yine öğretmenliği seçeceğini söylüyor. Ancak sadece her 3 öğretmenden 1′i öğretmenliğin toplumda değer verilen bir meslek olduğunu düşünüyor. En önemlisi, öğretmenlerin kendini değerli hissettiği ülkeler, PISA’da daha iyi sonuçlar alan ülkeler arasında yer alıyor.

OECD’nin bu geniş anketine 34 ülkeden 100 binden fazla öğretmen ve okul yöneticisi (11 ve 16 grubundaki öğrencilere yönelik çalışan) katıldı. Anketin amacı, öğretmenlerin kim olduklarını ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlayarak, katılımcı ülkelere öğretmenlik mesleğinin kalitesini yükseltme konusunda yardımcı olmak. Anket çok sayıda öğretmenin hala oldukça izole ve yalnız çalıştığını ortaya koyuyor. Öğretmenlerin yarıdan fazlası çok az ya da hiç çalışma arkadaşlarıyla takım halinde öğretmenlik yapmadıklarını söylüyor ve sadece 3′te 1′i diğer öğretmen arkadaşlarını gözlemlediğini belirtiyor. Geri bildirim de çok nadir yapılıyor. Öğretmenlerin yüzde 46′sı okul yöneticilerinden hiç geri bildirim almadığını söylerken, yüzde 31′i sürekli düşük performans gösteren bir öğretmenin okuldaki görevinden alınacağına inanıyor.

Ancak anket, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin bu konuda yapabileceği çok şey olduğunu da gösteriyor: İşbirliği yaparak öğretmenlik yapan öğretmenlerin hem iş memnuniyetleri daha yüksek, hem de yetenekleri konusunda kendilerine daha çok güveniyorlar. Okul kararlarına katılmak da iş memnuniyetini artıran ve öğretmenlerin kendilerini toplumda daha değerli hissetmelerini sağlayan bir etken.

“Bu mesleğe en iyi ve en parlak insanları çekmeyi başarmalıyız. Her çocuğun gelecekteki başarısı için en gerekli temelin iyi bir eğitim olduğu günümüzün bilgi dünyasında, öğretmenler en önemli anahtardır” diyor OECD’nin Eğitim Direktörü Andreas Schleicher.

25 Haziran 2014′te Tokyo’da OECD’nin anketinin sunumunu yapan Schleicher sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu anket bize, öğretmenlerin değişime açık olduklarının yanı sıra mesleki kariyerleri boyunca öğrenmeye ve gelişmeye de istekli oldukları konusunda önemli bir kanıt sunuyor. Öğretmenler aynı zamanda iş arkadaşlarıyla ve okul yöneticileriyle birlikte çalışmak konusunda daha çok insiyatif almaya ihtiyaç duyuyor ve mesleki gelişim konusundaki her türlü fırsatı değerlendirmek istiyor.”

Anket, öğretmenlik mesleği ile ilgili en klişe görüşlere de meydan okuyor. Örneğin, iş memnuniyeti oranları sınıf sayısından çok sınıfın davranışından etkileniyor. Ve öğretmenlerin çoğu değerlendirmeleri ve geri bildirimleri yapıcı buluyor: Öğretmenlerin yüzde 62′si okuldan aldıkları geri bildirimlerin öğretmenlik uygulamalarında ciddi ilerlemeler kaydetmelerini sağladığını söylüyor. Ancak Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İtalya, İspanya ve İsveç’teki öğretmenlerin yüzde 22 ila yüzde 45′i çalıştıkları okuldan hiç geri bildirim almadıklarını belirtiyor.

Anketten çıkan diğer temel bulgular şöyle:

Öğretmen Profilleri

Öğretmenlik mesleği daha çok kadınların yaptığı bir işe dönüşüyor. Japonya hariç çalışmaya katılan ülkelerdeki ortalama kadın öğretmen oranı yüzde 68. Ortalama yaş ise 43. Sinagapur en genç, İtalya ise en yaşlı öğretmenleri olan ülkeler. Öğretmenlerin yüzde 91′i bir üniversite eğitimini tamamlamış ve yüzde 90′ı öğretmenlik eğitimi almış durumda. Tipik bir öğretmen, çoğunlukla tam zamanlı (yüzde 82), kalıcı bir sözleşme ile (yüzde 83) ve yaklaşık 16 yıl (yüzde 90) boyunca öğretmenlik yapıyor.

Okul Yöneticileri

Okul yöneticilerinin yarısı (yüzde 51) erkek, yaklaşık 50 yaşında ve 21 yıllık bir öğretmenlik tecrübesine sahip. Zamanlarının çoğunu (yüzde 41) insanları ve kaynakları yöneterek, planlayarak ve raporlayarak geçiriyorlar. Daha yüksek derecelerde liderlik eğitimi almış olanlar, daha yüksek iş memnuniyetine sahip. Her 5 yöneticiden birisi hiç liderlik yönetimi almamış ve sadece yüzde 31′i müdür olduktan sonra eğitimlere katılmış.

Sınıfta

Ortalama sınıf mevcudu 24 öğrenci. Öğretmenler haftada ortalama 19 saat ders veriyor. Bu oran 15 saat (Norveç) ile 27 saat (Şili) arasında değişiyor. Ancak ankete katılan ülkelerin yarısında, her 4 öğretmenden 1′i ders saatlerinin yüzde 30′unu sınıftaki karışıklıklarla ve idari görevlerle uğraşarak geçirdiklerini söylüyor.

Ortalama haftalık 38 saatlik işin haftada 7 saati derslere hazırlanmaya, haftada 5 saati not vermeye ve haftada 2 saati okul yönetimine, velilerle ve ders dışı aktiviterle ilgili çalışmalara harcanıyor.

Okulların çoğu iyi kaynaklara sahip ve öğretmenler diğer öğretmenlerle ve yöneticilerle olumlu ilişkiler yaşadıklarını belirtiyor. Ancak öğretmenlerin 3′te 1′inden fazlası, nitelikli öğretmenler, özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarla çalışan öğretmenler ve destek personeli ile ilgili belirgin eleman kısıtlaması yapılan okullarda çalışıyor.

Okula Başlama ve Mesleki Gelişim

Öğretmenlerin yüzde 88′i geçtiğimiz yıl mesleki gelişim olanağı bulduklarını ve yaklaşık 4′te 3′ünün bunun öğretmenliklerinde olumlu bir etki yarattığını söylüyor.

Özel ihtiyacı olan çocuklara eğitim alanı, en çok öğretmenin (yüzde 22) daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını belirttiği alan olarak öne çıkıyor. Daha fazla eğitime ihtiyaç duyulan diğer alanlar ise bilişim ve iletişim teknolojileri.

Değerlendirmeler ve Geri Bildirim

Öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80′i sınıf gözlemlerinden ve yüzde 64′ü öğrenci notları analizlerinden yola çıkarak geri bildirim aldıklarını belirtiyor.

Ancak pek çok öğretmene göre resmi değerlendirmeler, mesleki yükselme ve finansal iyileşmede oldukça düşük bir etkiye sahip. Öğretmenlerin yüzde 78′inin yıllık maaş artışları, performansa bakılmaksızın gerçekleşiyor. Ve öğretmenlerin yüzde 44′ü resmi, değerlendirmelerin mesleki yükselme üzerinde hiçbir etkisi olmayan okullarda çalışıyor.

Öğretmenlerin yaklaşık yarısı pek çok değerlendirmenin sadece idari bir işlem olarak yapıldığını düşündüğünü söylerken, yüzde 43′ü bu değerlendirmelerin sınıfta nasıl ders vedikleriyle pek ilgisi olmadığını belirtiyor.

EĞİTİMPEDİA

Çeviri: Demet Sunar

Kaynak: http://www.oecd.org/newsroom/teachers-love-their-job-but-feel-undervalued-unsupported-and-unrecognised.htm

Anketin tamamı için: http://www.oecd.org/edu/school/talis-2013-results.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim