Öğretmen Diyarı

Dünyada 14 yılda 69 milyon öğretmene ihtiyaç olacak
Kaynak: AA


Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) tavsiyesiyle 50 yıldır kutlanan Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla UNESCO İstatistik Enstitüsü’nün (UIS) hazırladığı rapor yayımlandı.     

Kaliteli eğitim için ülkelerin ilk ve orta öğretimde 2030 yılına kadar yaklaşık 69 milyon yeni öğretmen istihdam etmeleri gerektiği belirtilen rapora göre, ilk öğretimde 24,4 milyon, orta öğretimde ise 44,4 milyon yeni öğretmene ihtiyaç olacak.     

Öğretmen ihtiyacının özellikle Sahraaltı Afrika ülkelerinde yoğunlaştığına işaret edilen raporda, bölgede eğitimin herkese ulaşabilmesi için 14 yıl içinde yaklaşık 17 milyon yeni öğretmene gereksinim duyulduğu belirtildi.     

Güney Asya ülkelerine 15 milyon öğretmen lazım     

UIS'nin raporunda öğretmen açığının yaşandığı en yoğun ikinci bölge olan Güney Asya ülkelerinde ise 2030'a kadar 15 milyon yeni öğretmenin işbaşı yapması gerektiği bildirildi.     


Rapora göre bölge ülkelerinde orta öğretimdeki gençlerin sadece yüzde 65'inin bir eğitim kurumuna gittiği ve 29 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor.     

Dünya ortalaması 18 öğrenciye 1 öğretmen     

Raporda konuyla ilgili dünya ortalamasının da 18 öğrenciye bir öğretmen şeklinde olduğu ifade edildi.     

Suriye ve Irak'taki savaşın ülkelerdeki eğitim sistemine büyük darbe vurduğunun vurgulandığı raporda, savaştan kaçan çocuk ve genç sığınmacıların kesintiye uğrayan eğitimlerine devam etmek için yeterli imkanlara ve yeni öğretmenlere ihtiyaçları olduğu kaydedildi.     

Raporda ayrıca dünyada halen ilk ve orta öğretimdeki 263 milyon gencin eğitim imkanından yoksun kaldığı bilgisine yer verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim