Öğretmen Diyarı

Doğu’nun fedakâr öğretmeni zorlukları sevgi diliyle aşıyor

Birçok kamu görevlisinin kaçındığı Bitlis'in ücra köylerinde eğitim hizmeti veren bayan öğretmenler, zorluklara ve engellere rağmen, köylü çocukların eğitimlerinden geri kalmaması için mücadele veriyor. Fedakâr öğretmenler, zorlukları sevgi diliyle aştıklarını belirtiyor.

 

İstanbul’da sevdiklerini geride bırakarak Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Yumurtape köyüne gelen Senan Güzel, tüm zorluklara rağmen öğrencilerine sağladığı eğitim olanaklarıyla büyük takdir topluyor. Kendi çocuklarından ayırmadığı öğrencilerine hem anne hem baba şefkati gösteren Senan öğretmen; öğretmenlik mesleğinin fedakârlık gerektirdiğini, kendisinin bu fedakârlığı isteyerek yerine getirdiğini anlatıyor. Gerek köy şartları, gerekse yaşam ve çetin geçen kış şartlarıyla ilk defa Tatvan’da karşılaşan Senan Öğretmen, tüm zorluklara göğüs gererek, mesleğinin gereğini yerine getirmenin gururunu yaşıyor. İstanbul gibi metropol bir ilden Tatvan’ın Yumurtape köyüne atanan ve görevinde henüz ikinci yılını dolduran Senan Öğretmen, çektikleri onlarca zorluğa rağmen öğrencilerinin öğrenme hevesinin kendisini mutlu etmeye yettiğini ifade ediyor. Meslek aşkıyla tüm zorlukları göğüsleyerek öğrencilerinin iyi birey olması için çabalayan Senan Öğretmen, meslektaşlarına da mesleğe Doğu’nun ücra bir köyünden başlamalarını tavsiye ediyor. 

 

Mesleğe ilk olarak Muş’un Bulanık ilçesinde başlayan ve sonrasında Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Yumurtatepe Köyüne atanan 1. sınıf öğretmeni Senan Güzel, "Bizim için ülkenin her yeri aynıdır. Mesleğimiz fedakârlık gerektiriyor. Biz de bugün bu fedakârlığı yapmak için buradayız. Doğuda çalışmak benim için bir ayrıcalık. Buradaki çocukların varlığı, sevecenliği ve içtenliği bizi buraya bağlıyor. Bu köye İstanbul'dan geldiğim için ilk etapta çok zorluklar yaşadım. Büyükşehirde büyümüş biri olarak köyde yaşamaya başlamak bana zor geldi. Her şeye rağmen mesleğimizi severek yapıyoruz. İşimizi sevince zorlukları da azalıyor.” dedi.

 

Meslektaşlarına seslenerek tavsiyelerde bulunan Güzel, şunları ifade etti: "Meslektaşlarıma tavsiyem; gelsinler mutlaka doğuda çalışsınlar. Bu sevgiye muhtaç çocukların o güzel gözlerini fark etsinler. Gerçekten bu mesleği seviyorsak, buraları biz kalkındıracağız, öğrencilerimizi iyi yere biz getireceğiz. Yani buraya gelmekten çekinmesinler. Çünkü ilk etapta zorlukları oluyor ama ben İstanbul'dan geldim. Yani Türkiye'nin neredeyse en batısından en doğusuna geldim. Ben Kürtçeyi bilmiyordum, bazı öğrencilerim de Türkçe bilmiyordu. Bizim iletişim dilimiz sevgi dili oldu. Burası bizim memleketimiz. Her yer bizim sonuçta. Bu çocuklar da bizim. Çocuklarımızın bir yere gelmesini istiyorsak, hepimiz fedakâr olmalıyız." 

 

Senan Öğretmenin öğrencileri ise öğretmenlerine olan sevgililerini hep bir ağızdan, “Öğretmenim öğretmenler günün kutlu olsun.” diyerek dile getirdiler. 

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim