Öğretmen Diyarı

DKAB Öğretmenleri

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri diğer öğretmenlerin birçok ortak paydasının dışında kalırlar.

 

 

Bu farklılık kısmen DKAB Öğretmenlerinin kişisel özelliklerinden kısmen de okuldaki diğer öğretmenlerin onlara bakış açısından kaynaklanır.

 

 

Tabandan tavana doğru sıralarsak veli, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin kafalarında DKAB Öğretmenlerine dair bir şablon vardır. Siz o şablona uyduğunuz kadar itibar görürsünüz. Eğer farklı özellikleri olan biri iseniz şablonun dışına taşıyor ve makbuliyet noktasında sorunlar yaşıyorsunuz demektir.

 

 

Din Kültürü öğretmenini kimler nasıl algılıyor?

 

 

Veli: Öğrencimizin velisinin algısındaki Din Kültürü öğretmeni; dindar, namazında niyazında, dürüst, merhametli, çocuklara müşfik davranan, not konusunda müşkülat çıkarmayan, isteyene istediği kadar not veren, hiç kimseye zayıf vermemeye çalışan, mübarek gün ve gecelerde diğer öğretmenlerden gelen soruları cevaplayan, öğretmen yakınlarının cenazelerinde vazife yapan, halim-selim lokum gibi bir öğretmen.

 

 

Öğrenci: Dersi en rahat geçen, güzel dini hikâyeler anlatan, nasihat eden, bazen kız öğrencilerin etek boylarına laf dokunduran, internet ortamını en iyi şekilde kullanan güzel bir insan.

 

 

İdareci: Okul idarecileri genelde Din Kültürü öğretmenlerine iyi gözle bakmazlar. Çünkü onlar sürekli derse geç girmekte, çalışma disiplinine pek uymamaktadırlar.

 

 

Öğretmenler: Öğretmenine göre değişir. Fakat öğretmenler odasında ciddi bir ağırlığının olması istenmez. Sınıflarda yaramaz çocuklarla baş edemeyen özellikle bayan öğretmenler, hıncını Din Kültürü öğretmeninden almaya çalışırlar.

 

 

- Siz bunlara hiç terbiye nedir anlatmıyor musunuz? Bu çocuklar edep-terbiye nedir bilmiyorlar. Öyle hakaretler ediyorlar ki benim onları söylemeye dilim varmıyor.

 

 

 Orada bulunan Din Öğretmeni cevap verir:

 

 

- Hocam sizde öğretmensiniz, çocuklara terbiye vermek sizin de göreviniz. Neden faturayı bana çıkarıyorsunuz?

 

 

- Cık, cık…

 

 

İşte böyle, aslında Din Kültürü dersi okul bileşenlerinin hiç biri tarafından ciddiye alınmaz.

 

 

Eğitim sınav odaklıdır. Bir dersin değeri, kıymeti sınavdaki ağırlığı kadardır.

 

 

Son yıllarda Din Kültürü dersinden üç-beş soru çıkması dersin ehemmiyetini kısmen arttırsa da hala bu ders bir not ortalaması yükseltme dersi olarak görülmektedir.

 

 

Ne yazık ki durum budur.

 

 

Devamı gelecek…

 

Adil Gülmez/Ajanskamu

Anahtar Kelimeler:
DKAB Öğretmenleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim