Öğretmen Diyarı

DİYANETİN ÖĞRETMENLERİ ÜVEY EVLAT MI?

"Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere bir çok kurumda (Diyanet, Polis teşkilatı, Askeriye vs.) Eğitim-Öğretim faaliyeti yapılmaktadır. Fakat diğer kurum eğitimcileri ile kıyaslandığında Diyanet'in Kur'an Kursu öğreticileri üvey evlat muamelesi görmektedir.

Şöyle ki;

1-Diğer kurumlardaki eğitimciler öğretmen, Diyanet'tekiler “öğretici” dir.

2-Diyanet'teki eğitimcilerin maaşı diğer kurumlardaki öğretmenlerden 300-400 lira kadar düşüktür.

3-Diğer kurumlardaki eğitimciler Belediyelerin toplu ulaşımlarından indirimli olarak yararlanırken, Diyanet'in eğitimcileri yararlanamazlar.

4-Diğer kurumlardaki eğitimcilerin yaz tatili hakkı vardır, Diyanet'teki eğitimcilerin yoktur.

5-Diğer kurumlardaki eğitimciler” eğitim-öğretim tazminatı” alır, Diyanet'tekiler almaz.

6-Diğer kurumlardaki eğitimcilerin haftalık çalışma saatleri bellidir, (haftada maaş karşılığı +ücretli azami 30 saat) Diyanet'te gece 23.00’e kadar haftada 40 saat görev verilebilir.

7-Ek ders ücreti ödemelerinde de büyük haksızlıklar mevcuttur;

1) Diğer kurumlardaki eğitimcilerin görevli izinli olduğu, resmi toplantı, kutlamalar, resmi bayramlardan dolayı zorunlu eğitime ara verilmesi, sosyal etkinlik, kurs–seminer vb. durumlarda ek ders ücretleri ödenir, Diyanet'tekilere ÖDENMEZ.

2) Diğer kurumlardaki eğitimcilere ödenen her 10 saat ders için bir saat eğitime hazırlık ücreti Diyanet'teki öğreticilere ÖDENMEZ.

c) Diğer kurumlardaki eğitimcilere ödenen haftada +2 saat rehberlik ücreti Diyanet'te ÖDENMEZ. Devletin aynı işi yapan farklı kurumlarındaki eğitimcilerinin özlük hakları arasında bu denli farklılıklar, zıtlıklar, adaletsizlikler, uygulama farklılıkları olması ne kadar doğru? Devlet büyüklerimize saygı ile duyurulur.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim