Öğretmen Diyarı

DİPLOPMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN YAPILMASINI BAKANLIK NE ZAMAN UYGUN GÖRECEK
 DİPLOPMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN YAPILMASINI BAKANLIK NE ZAMAN UYGUN GÖRECEK ?

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60

(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.                               

Yukarıda Milli Eğitim Bakanlığı atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler ile ilgili olan 60. madde bulunmaktadır.

Diplomaya yönelik yani yönetmeliğe bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler alan değişikliğinin yapılmasını bakanlığın ne zaman uygun göreceğini merak etmektedirler. Çünkü öğretmen normları öyle bir duruma gelmiştir ki içinden çıkılmaz bir hal almıştır.  Mayıs ayı içerisinde yer değiştirmeler başlayacak ve bu süreç ağustosta özür grubu tayini ile son bulacak. Bu yer değiştirmelerde sınıf öğretmenlerinin çoğunluğunun tayini çıkmayacak yani sınıf öğretmenleri büyük mağduriyet yaşayacaktır.

Milli eğitim bakanlığının mağduriyetler oluşmadan önlemini alması gerekir.  Aksi takdirde on binlerce sınıf öğretmeninin canı yanacak. Peki Milli Eğitim Bakanlığı ne yapmalı acilen diplomaya yönelik olarak alan değişikliğini yapmalı ve branş öğretmeni olupta sınıf öğretmenliği yapanların kendi alanına geçmesine izin vermeli. 2. Üniversite okuyan sınıf öğretmenlerinin okuduğu alana geçmesine izin vermeli .

Mecbur kalmadıkça alan değişikliği yapmayacağız diyen bakanlık yetkilileri bu yıl alan değişikliğine mecburuz belki daha sonra yapılmayabilir ama bu yıl alan değişikliğine bütün eğitim camiasının ihtiyacı vardır. Milli eğitim bakanlığı eğitim tarihinde alan değişikliğine hiç bu kadar mecbur kalmamıştı 2012 de bile bu kadar mecbur değildi 


Kaynak: www.turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
süleyman 2 yıl önce

facede birkaç ay önce açmış olduğumuz alan değişikliği grubumuza mutlaka üye olun buyrun link https://www.facebook.com/groups/987837804621070/

Avatar
Ramazan 2 yıl önce

Bakanlık, bakanlık olduğunu korkuluk olmadığını anlarsa...
İnşaAllah, bekliyoruz ümitle..

Avatar
EMİNE ŞAHİN 2 yıl önce

yillardir rutin olarak yapilan diplomaya dayali alan değişikliği bir an önce yapılmalı mağduriyetler giderilmeli alanı dışında çalışmak zorunda kalan öğretmenler ve öğrenciler kurtarılmalıdır.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim