Öğretmen Diyarı

DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİN KİME NE ZARARI VAR Kİ ?

 Son zamanlarda diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak kul hakkına girmekle suçlanıyoruz Allah aşkına bir kişi de çıksın diplomaya yönelik alan değişikliğinin nasıl kul hakkına girmek olduğunu açıklasın asıl alan değişikliği yapmamak kul hakkına girmektir. Milli Eğitim Bakanlığı atama bekleyen öğretmenlere sizi atayacağız diye söz mü verdi ? Ama diplomaya yönelik alan değişikliği yönetmelik gereği verilmiş bir sözdür ve haktır. Öğretmenler yönetmeliğe güvenerekten ikinci üniversite okudu , öğretmenler yönetmeliğe güvenerekten alanı dışında çalışmaya devam etti nasıl olsa yönetmelik var uygun norm açılırsa alanıma geçerim diye düşündü. Milli Eğitim Bakanlığı ne yaptı hiç bir açıklama yapma gereği bile duymadan alan değişikliği mecbur kalınmadıkça yapılmayacak deyip olayı kapattı. Peki ikinci üniversite okuyan öğretmenlerin 4 yıl boyunca eşinden ve çocuğundan sakındığı zamanın ve paranın vebali ne olacak bunu hiç düşündünüz mü ?

            Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl sadece sertifika ile öğretmenlere alan değişikliği yaptırdı ve sonucunda özel eğitim ve teknoloji tasarım alanına binlerce öğretmen alan değişikliği yoluyla geçirildi yönetmelikte sertifika ile alan değişikliği yapılır diye bir madde bile yokken Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği yapılmasına müsade etti. Peki teknoloji – tasarım ve özel eğitim branşından mezun olanların ve okuyanların hakları ne olacak. Teknoloji ve tasarım branşından binlerce öğretmen adayı atama beklemektedir. Üniversitelerin Özel eğitim bölümünden atama bekleyen olmamasına rağmen her yıl 3-4 bin öğrenci mezun oluyor açık 16 bin civarında mezun olanlar ile açık 4 yıla kadar kapanacak arkadan gelen özel eğitim öğrencileri ne olacak. Asıl kul hakkı bu değil midir ? Öğretmenlerin sertifika ile diğer branşları gasp etmesi değil midir kul hakkı ?

            Diplomaya yönelik alan değişikliği yapılırsa bazı branşlarda açık kapanır deniliyor bizlerde Mili Eğitim Bakanlığında o zaman diplomaya yönelik alan değişikliği ihtiyaca göre yapılsın önerisinde bulunduk. Milli Eğitim Bakanlığı fizikten öğretmen adayları yüksek puanla atanıyor , fizik branşına nasıl alan değişikliği yapalım diyor. Bizlerde o zaman alan değişikliği yapacak öğretmenlerin kpss puanları da dikkate alınsın dedik.

            Daha ne diyelim Milli Eğitim Bakanlığına son olarak şunu söylüyoruz lütfen bu mağduriyeti ortadan kaldırın bizler alanımızda çalışmak istiyoruz bizler bin bir emekle ikinci üniversitesini okuduğumuz alanın öğretmenliğini yapmak istiyoruz. Dünyanın hiç bir ülkesinde örneği olmayan diplomaya yönelik alan değişikliği mağduriyeti biran önce son bulsun . Siz değerli büyüklerimizin diplomaya yönelik alan değişikliği yapacağını düşünüyoruz bizler ümidimizi hiçbir zaman kaybettik kaybetmeyeceğiz.

 


Kaynak: Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet demir 2 yıl önce

Meb alan değişikliği duyurusunu yayinlamak icin daha neyi bekliyor

Avatar
Yasasintatil 2 yıl önce

Alan değişikliğini dört gözle bekliyoruz mezuniyet alanına dönmek hakkımız hakkımızı istiyoruz

Avatar
hasan akbayır 2 yıl önce

Dikkat Dikkat ! ! ! Önemli Arkadaşlar Yeni Açılan Grubumuza Herkes Üye Olsun İlerleyen Günlerde Bütün Paylaşımlarımızı Sadece Bu Grubumuzdan Yapacağız Tek Çatı Altında Birleşelim
https://www.facebook.com/groups/987837804621070/

Avatar
Nurcan 2 yıl önce

Alan değişikliğini beklemekten öldük

Avatar
aslı uysal 2 yıl önce

Dikkat Dikkat ! ! ! Önemli Arkadaşlar Yeni Açılan Grubumuza Herkes Üye Olsun İlerleyen Günlerde Bütün Paylaşımlarımızı Sadece Bu Grubumuzdan Yapacağız Tek Çatı Altında Birleşelim
https://www.facebook.com/groups/987837804621070/

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim