Öğretmen Diyarı

Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenlerden Mektup Var!

Diplomaya yönelik(yönetmeliğe bağlı) alan değişikliği bekleyen öğretmenler kimlerdir sizlere ondan bahsedelim bizler 2012 de özür grubundan tayini çıkmayıp yan alan değişikliği yapmak zorunda kalıp branş öğretmenliğine geçen sınıf öğretmenleriyiz (kendi alanımız olan sınıf öğretmenliğine dönmek istiyoruz), bizler alanı dışına atanıp kendi alanına geçmek isteyen öğretmenleriz ki sayımız bin civarındadır, bizler alan değişikliği yapmak için bin bir zorlukla ikinci üniversite bitirip bitirdiği alana geçmek isteyen öğretmenleriz.

Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler olarak sayımız toplamda 8-9 bin arasındadır. Yan alan değişikliği ile sınıf öğretmenliğinden Lise Matematik öğretmenliğine geçen bir sınıf öğretmeni kendi alanı olan sınıf öğretmenliğine dönemediği için ve 2 yıllık süreçte bu konuda çok yıprandığı için şuan psikolojik destek almaktadır. Bunun yüzlerce örneği mevcuttur. İnsanların hayatında iki şey çok önemlidir birincisi iş, ikincisi eş bizler işimizi yapmak istiyoruz bizler kendi mezunu olduğumuz alanda çalışmak istiyoruz. 2010 yılında YÖK Başkanı Yusuf Ziya ÖZCAN TRT’de katıldığı bir programda ‘’ Türkiye eski Türkiye değil bizim bir projemiz var mesleğini sevmeyen memur bırakmayacağız kamuda çalışan mühendis mesleğini sevmiyorsa ve eczacı olmak istiyorsa Üniversitelerde memurlar için ek kontenjan açacağız kamudaki mühendis eczalığı bitirirse kamuda eczacı olmasına imkan vereceğiz demişti. Projemiz sonucunda memurlar hem sevdiği işi yapacak hem de mesleğindeki verim ciddi anlamda artacaktır.’’demişti.

2016 yılında Diplomaya yönelik alan değişikliği için bin bir emekle eşinden ve çocuğundan esirgediği zamanı-parayı derse ve okula ayırarak 4 yıllık 2.bir fakülteden mezun olan öğretmen mesleğini değil branşını değiştirmek istediğinde Milli Eğitim Bakanlığı alanınıza alışın demektedir. Milli Eğitim Bakanlığının diplomaya yönelik alan değişikliği konusunda neden bu kadar çekindiğini anlamış değiliz en son 2013-2014 eğitim öğretim yılında yapılan diplomaya yönelik alan değişikliğinde 100 bine yakın norm açılmış alan değişikliği yapan öğretmen sayısı 6 bin civarında ve bunların 1.300 küsürü branş öğretmenliğinden sınıf öğretmenliğine geçmiştir. Alan değişikliği yapılırsa branş öğretmenleri etkilenir gibi bir tezi en son yapılan diplomaya yönelik alan değişikliği istatistikleri çürütmektedir. Son 3 yılda 150 bin öğretmen atamasının 130 bini branş öğretmenlerine ayrılmıştır yani son yıllarda ciddi sayıda branş öğretmeni ataması zaten yapılmıştır.

Atama bekleyen öğretmenlere sizi atayacağız diye söz verilmedi ama diplomaya yönelik alan değişikliği yönetmelik gereği verilmiş bir sözdür ve haktır. Bu verdiğimiz sayıların hepsi bakanlığın arşivlerinde mevcuttur. Şuan diplomaya yönelik alan değişikliği yapılsa bütün normlar açılsa bile en fazla 5-6 bin öğretmen alan değişikliği yapar.  Siz değerli büyüklerimizden isteğimiz diplomaya yönelik alan değişikliğinin en azından ihtiyaca göre biran önce , en geç mart ayı içerisinde yapılmasını istiyoruz. İhtiyaca göre yapılacak alan değişikliği ile ortalama 3-4 bin öğretmen alanında çalışma imkanı bulacaktır. Öğretmenler kendi alanında çalıştığı için ve istediği branşta çalışacağı için eğitim-öğretimde verim büyük oranda artacaktır. Diplomaya yönelik alan değişikliği hem yasal bir haktır hem de pedagojik bir gerekliliktir. Lütfen bizlerden bunu esirgemeyin alanımızda çalışmak istemek en doğal hakkımız olsa gerek. Siz değerli Büyüklerimizin bu mağduriyeti çözeceğine bütün kalbimizle inanıyoruz.

___DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN MUTSUZ ÖĞRETMENLER__

 

Kaynak: www.kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gul 2 yıl önce

Bence bir an önce alan değişikliği yapılmalıdır

Avatar
nur 2 yıl önce

mezun olduğum alande daha yararlı olarak ve mutlu calışağım yetkililer sesimizi duyun

Avatar
ELİF AKÇA 2 yıl önce

DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYORUZ.

Avatar
ASLI HANIM 2 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır. Öğretmenin ve öğrencilerin başarısı açısından önemlidir. MEB e güveniyoruz.

Avatar
gülay 2 yıl önce

mezun olduğum alana atanamadım bölümüm sonradan ayrıldı artık geçme gibi bir sans kalmadıgını düsününce hakkım haram olsun diyorum

Avatar
İlker Öğretmen 2 yıl önce

Mevcut öğretmen kadrosunun Sendika Başkanı olarak DİPLOMAYA BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ konusunda ilk bize destek olmanız gerekir. Arkadaşlar atanamayan öğretmenler değil KPSS yi kazanamayan öğretmenlerdir. Kaldı ki MEB her yıl 70 bin öğretmen alımı yaparak üstüne düşen vazifeyi yeterince yerine getiriyor. Başkanımızdan mevcut üyelerinin haklarını savunmasını bekleriz.

Avatar
HARUN TEK 2 yıl önce

Alan değişikliği hakkımızdır. Biz de dört yıl okuduk eşimize çocuğumuza ayıracağımız vakitten çaldık okulu bitirdik. Diplomaya bağlı alan değişikliği olmalıdır.

Avatar
GÜNGÖR AKÇAY 2 yıl önce

DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HEMEN YAPILMALIDIR.MEB BİRİLERİNİN İSTEĞİNE GÖRE YÖNETİLİYORSA O ZAMAN ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİ PERSONELİNİN SESİNİ KULAK VERSİN.DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKIMIZ HEMEN BİZ MAĞDURLARA İADE EDİLMELİ VE BU RUTİN OLMALIDIR.ATAMA SAYISI BİZİ BAĞLAYAN BİR SORUN DA DEĞİL