Öğretmen Diyarı

Diplomaya Yönelik Alan Değişikliği Bekleyen Öğretmenler Allah Yardımcınız Olsun İşiniz Çok Zor
 
Diplomaya yönelik alan değişikliği bekleyen öğretmenler haklı taleplerini birçok platformda 2 yıldır dile getirmektedirler fakat diplomaya yönelik(yönetmeliğe bağlı) alan değişikliği konusunda Milli eğitim bakanlığı, eğitim sendikaları , atama bekleyen branş öğretmenleri ve kamuoyu hem yanlış bir algıya sahip oldukları için hem de yeteri kadar bilgiye sahip olmadıkları diplomaya yönelik alan değişikliği mağduriyeti halen devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ;

Diplomaya yönelik alan değişikliğini sınıf öğretmenliğinden branş öğretmenliğine geçiş olarak düşünmektedir ; halbuki alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin yarısından fazlası branş öğretmenidir. Bakanlık Sınıf öğretmenliği bölümlerinin üniversitede düşük puanlarla kazanıldığını ve KPSS ‘de düşük puanlarla atandıklarını düşünmektedir ; halbuki sınıf öğretmenliği bölümü yıllardır üniversite sınavında ve atamalarda öğretmenlik bölümleri içerisinde en yüksek puanlarla kapatan branşlardan biridir. Bakanlık diplomaya yönelik alan değişikliği yapmak kul hakkına girmektir diye düşünmektedir halbuki yapmamak kul hakkına girmektir çünkü atama bekleyen öğretmenlere sizi atayacağız diye söz verilmedi ama diplomaya yönelik alan değişikliği yönetmelik gereği verilmiş bir sözdür ve HAKTIR. Bakanlık branş öğretmeni açığımız yok sınıf öğretmeni açığımız var demektedir an itibariyle sınıf öğretmeni açığı 9 bin branş öğretmeni açığı ise 110 binin üzerindedir. 12 yıllık zorunlu eğitimin 3 te 1 ini sınıf öğretmenlerinin okuttuğu göz önüne alınırsa branş öğretmeni açığının çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Eğitim Sendikaları ;

Konuya hakim olmadıkları için sendikalar diplomaya yönelik alan değişikliği ile yan alan değişikliğini karıştırmaktadırlar. Sendikaların diplomaya yönelik alan değişikliği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması nedeniyle kimi sendikalar alan değişikliği taleplerini görmezden gelmektedir kimi sendikalar ise karşı çıkmaktadır. Bazı sendikalar atama bekleyen branş öğretmenlerini karşılarına almamak adına alan değişikliği taleplerini dikkate almamaktadır.

Atama Bekleyen Branş Öğretmenleri ;

Diplomaya yönelik alan değişikliği yapılmasın herkes alanında çalışsın diyorlar bilmeliler ki herkesin alanında çalışmasının tek yolu diplomaya yönelik alan değişikliğinin yapılmasıdır bunun başka yolu yok. Türkçe , Matematik , Fen bilimleri , Sosyal bilgiler , İngilizce , Beden eğitimi , Görsel Sanatlar , Müzik gibi birçok branştan atama bekleyen öğretmen diplomaya yönelik alan değişikliğine karşı çıkmaktadır. Bu arkadaşlara soruyoruz diplomaya yönelik alan değişikliği yapılırsa sizin alanınıza nasıl bir öğretmen alan değişikliği yapabilir YAPAMAZ ama diplomaya yönelik alan değişikliği yapılırsa yan alan ile sizlerin alanına geçen öğretmenler kendi alanına dönme imkanı bulur.

Kamuoyu ;

2012 ‘ de yapılan yan alan değişikliği ile diplomaya yönelik alan değişikliğini birbirine karıştırmaktadır. Bunun ayrımını kesin bir şekilde yapmalıdır. Yan alan ve sertifikaya bağlı alan değişikliğine karşı olanların diplomaya yönelik alan değişikliğine destek olması gerekmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aslı sert 2 yıl önce

Önemli . . . Daha İyi Organize Olabilmemiz İçin Alan Değişikliği İle İlgili Açılan Grubumuza Üye Olalım
https://www.facebook.com/groups/987837804621070/

Avatar
yalçın şahin 2 yıl önce

Yönetmelik alan değişikliği bekleyenlere verilmis bir sözdür.

Avatar
Umut 41 2 yıl önce

bu kadar inat olmaz, meb'in bu inadı nereye kadar. diplomaya dayalı alan değişikliği bir an önce yapılmalıdır. personeline bu tepeden bakan bir bakanlık yok.yokkkk....

Avatar
Kerem-41 2 yıl önce

bir an önce diplomaya dayalı alan değişikliği olmalıdır.

Avatar
ilker öğretmen 2 yıl önce

Öğretmenlerimiz mezuniyet alanlarında çalışmak için yalvarıyor resmen.Bu nasıl iştir.Yasal olan hak için böyle yalvaracağımızı hiç düşünmezdim.

Avatar
mustafa erdoğan 2 yıl önce

Önemli . . . Daha İyi Organize Olabilmemiz İçin Alan Değişikliği İle İlgili Açılan Grubumuza Üye Olalım
https://www.facebook.com/groups/987837804621070/

Avatar
nur 2 yıl önce

mezun olduğum alanda calışmak istemem neden bu kadar acayip bir durum gibi karsılanıyor alan değişikliği olmalı bir umutla tercih yapıp dua etmeye devam

Avatar
Ramazan 2 yıl önce

aslında iş çok kolay ama yetkililer bilgisiz ve ilgisiz olunca sıkıntı çekenler eğitim ve eğitimciler oluyor.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim