Öğretmen Diyarı

Diplomaya Dayalı Alan Değişikliği Talebinde Bulunan Öğretmenler; Şaka Gibi Yanıt Öğretmenlerden Tokat Gibi Cevap
 -Diplomaya dayalı alan değişikliği şu an için mümkün değildir. Hangi branşlardan hangi branşlara geçiş yapılacağına Bakanlığımız; öğretmen açığını göz önünde bulundurarak elinde ki verilere göre karar verir. Konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadan bizim bu konuda kesin bir ifade kullanmamız ve tahmin yürütmemiz mümkün değildir. Ayrıca konuya ilişkin olarak gelen talep ve öneriler makama rapor edilmek üzere not alınmaktadır. İyi günler dileriz.

Milli Eğitim Bakanlığı –
DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEYEN ÖĞRETMENLER DEN AKİME SİTEM DOLU CEVAP
Sayın AKİM yetkilisi; Diplomaya yönelik alan değişikliğinin yapılması ile ilgili yapmış olduğumuz talebe verdiğiniz cevaba karşın yazıyoruz. Hangi branşlardan hangi branşlara geçileceğine Milli Eğitim Bakanlığı veya bürokratları karar verecekse neden bizler üniversiteler de farklı bölümler okuduk öğretmenlik diye tek bölüm olsaydı herkes mezun olunca bakanlık hangi branşta ihtiyacı varsa oraya atamasını yapsaydı böyle bir mantık var mıdır ? Dünyanın hiçbir ülkesin de hatta bizim ülkemiz de hiçbir bakanlıkta olmayan bir mağduriyet ve uygulama ile karşı karşıyayız. Örnek verecek olursak Sağlık Bakanlığımız da sağlık memuruna ; doktor açığımız var sizi doktor kadrosuna geçireceğiz veya diş teknisyeni kadrosunda olan memura ; hemşire ihtiyacımız var sizi hemşire kadrosuna geçireceğiz diyen bir bakan veya bakanlık bürokratı hiç gördünüz mü ? Bizim bakanlığımız maalesef ki böyle çözümler sunmaktadır. Milli eğitim bakanlığına ve size çağrıda bulunuyoruz öğretmenlik uzmanlık gerektiren bir ihtisas mesleğidir. Her öğretmenin uzmanı olduğu alanda çalışması ülkemiz ve eğitimin kalitesi için ciddi önem taşımaktadır. Her öğretmenin uzmanlık alanın da çalışmasının tek yolu diplomaya yönelik alan değişikliğinin yapılmasıdır bunun başka yolu yoktur.

DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIK NORMLARININ İHTİYACINA GÖRE DEĞİL , EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN KALİTE İHTİYACINA GÖRE YAPILMALIDIR.
Şuan okullarımızda Matematik mezunu olmadığı için Matematikte yetersiz Matematik öğretmenleri , İngilizce mezunu olmadığı için İngilizce dersinde yetersiz İngilizce öğretmenleri vardır ve bunun tek nedeni Diplomaya yönelik alan değişikliğinin 2 yıldır yapılmamasıdır. Normlar sıkıştığı için ve batı illerinde binlerce sınıf öğretmeni norm fazlası olduğu için, Ayrıca önümüzdeki haziran da 4+4+4 ün ilk mezunları verilince ülke genelinde 20 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olacağı için, Diplomaya yönelik alan değişikliğine Milli Eğitim Bakanlığının İhtiyacı vardır yapılacak diplomaya yönelik alan değişikliği Milli Eğitim Bakanlığı için can suyu olacaktır. Şimdi yapmayı düşünmüyoruz ama İlerleyen zamanlar da diplomaya yönelik alan değişikliği yapılabilir diyen bakanlığımıza sesleniyoruz ilerleyen yıllarda zaten diplomaya yönelik alan değişikliğine ihtiyaç olmayacaktır. Bakanlığın Diplomaya yönelik alan değişikliğine şuan ihtiyacı vardır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Diploma ya yönelik alan değişikliği ana sütü kadar helaldir gerisi aldamaca oyalama görmezden gelme kulak tıkamadır!

Avatar
Sinex 2 yıl önce

aklınıza gelebilecek her meslek sahibi insanı yetiştiren öğretmenler kendi alanlarına bağlı öğretmenliği yapamıyor ne kadar ironik, alan değişikliği hemen şimdi yapılmalı ne bekleniyorki?

Avatar
GÜNGÖR AKÇAY 2 yıl önce

DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HEMEN YAPILMALIDIR.MEB BİRİLERİNİN İSTEĞİNE GÖRE YÖNETİLİYORSA O ZAMAN ÖNCELİKLİ OLARAK KENDİ PERSONELİNİN SESİNİ KULAK VERSİN.DİPLOMAYA YÖNELİK ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKIMIZ HEMEN BİZ MAĞDURLARA İADE EDİLMELİ VE BU RUTİN OLMALIDIR.ATAMA SAYISI BİZİ BAĞLAYAN BİR SORUN DA DEĞİL

Avatar
HARUN TEK 2 yıl önce

Alan değişikliği hakkımızdır. Biz de dört yıl okuduk eşimize çocuğumuza ayıracağımız vakitten çaldık okulu bitirdik. Diplomaya bağlı alan değişikliği olmalıdır.

Avatar
ELİF AKÇA 2 yıl önce

DİPLOMA ESASLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYORUZ.

Avatar
Asil hoca 2 yıl önce

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır. Öğretmenin ve öğrencilerin başarısı açısından önemlidir. MEB e güveniyoruz.

Avatar
İlker Öğretmen 2 yıl önce

Mevcut öğretmen kadrosunun Sendika Başkanı olarak DİPLOMAYA BAĞLI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ konusunda ilk bize destek olmanız gerekir. Arkadaşlar atanamayan öğretmenler değil KPSS yi kazanamayan öğretmenlerdir. Kaldı ki MEB her yıl 70 bin öğretmen alımı yaparak üstüne düşen vazifeyi yeterince yerine getiriyor. Başkanımızdan mevcut üyelerinin haklarını savunmasını bekleriz.

Avatar
erbay 2 yıl önce

Diplomaya bağlı alan degisikliginin acilen yapilmasini istiyoruz.Başarılı bir nesil için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim