Öğretmen Diyarı

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri İsyanda

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin isyanı İmam Hatip liselerine bağlanan, ortaokullara atanamayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri:''Mezun olduğumuz İmam Hatip lisesinin bahçesine de mi alınmayacağız?'' diyor   Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran  kanun ile 1997-1998'den bu yana kapalı olan İmam Hatip okullarının ortaokul bölümleri15 yıl aradan sonra yeniden açılmıştır. MEB, hangi İmam Hatip Lisesininbünyesinde ortaokul açılabileceğini belirlemek amacıyla çalışma yapmış buna göre bir kısım  İmam Hatip Ortaokullarınıİmam Hatip liselerinin bünyesinde bir kısmını ise müstakil olarak açmıştır.

MEB Talim Terbiye Kurulu, 10.07.2012 tarihinde İmam Hatip OrtaokuluHaftalık Ders Çizelgesi’ni karara bağlamış, 3 gün sonra ise hangiöğretmenlerin hangi derse gireceğini belirleyen 80 sayılı kararında değişiklikyaparak İmam Hatip Ortaokullarının;

* Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi * Kur’an-ı Kerim * Hz. Muhammed’in Hayatı * Temel Dini Bilgiler Derslerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin gireceğine karar vermiştir. Bu kararlara göre İmamHatip Ortaokullarına Din Kültürü normu verildiğinden Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri öğretmen olarak atanabilecektir. 28 Şubat sürecinin etkisiyle 15 yıl önce İmam Hatip ortaokullarınınkapatıldığı aynı dönemde İlahiyat Fakülteleri bünyesinde “İlköğretim DinKültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü” açılmış İmam Hatip Liselerinin enbaşarılı öğrencileri katsayı engeli nedeniyle başka bölümlere gidemeyip kendiaralarında yarıştıklarından öğretmen olmak için bu bölümlere gitmişlerdir.

Bölüm mezunları “Din Kültürü veAhlak Bilgisi Öğretmeni” olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışmayabaşlamışlardır. Söz konusu 80 sayılıkararda 2009 yılından beri bu bölüm mezunları için yıldız ** konarak “ ortaöğretim kurumlarına atanamazlar”hükmü konulmuş olduğundan bu durum İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak BilgisiÖğretmenliği Bölümü mezunlarının İmam Hatipliselerinin bünyesinde açılan İmam Hatip Ortaokullarına atanıp atanamayacağı tartışmasınıdoğurmuştur.

Nitekim il içi atamalarda ilköğretim bölümü mezunu “Din Kültürü ve Ahlak BilgisiÖğretmenlerine” müstakil İmam Hatip Ortaokulları tercihleri açılmış, İmam Hatipliselerinin bünyesinde açılan ortaokullar ise açılmamıştır. (örneğin Bitlis İlindeki tüm İmam Hatip Ortaokulları İmamHatip Lisesi bünyesinde açıldığından hiçbir İlköğretim DİKAB mezunu başvuruda bulunamamıştır.) Oysa İmam HatipLisesi bünyesinde açılan İmam Hatip ortaokullarına Sosyal Bilgiler, Türkçe,İlköğretim Matematik vb.ilköğretim branşı öğretmenlerine başvurular açılmıştır. Öte taraftan İlahiyat Fakültelerindeki bu bölümlerkapatılıp yerine Eğitim fakülteleri bünyesinde açılan ve başında ilköğretimifadesi olmayan “Din Kültürü ve AhlakBilgisi Öğretmenliği Bölümü” mezunlarına ise İmam Hatip liselerinin bünyesindeaçılan ortaokullar açılmıştır.

Talim Terbiye Kurulu ile Din Öğretimi GenelMüdürlüğü bunları hesaba katmadan İlköğretim DİKAB için “ Dindersi öğrenmenleri atanma önceliği isterken  İlahiyatçılarla aynı dersleri gördüklerini fakat ilahiyatcılara verilen ayrıcalıklardan kendileride yararlanmak istiyorlar ortaöğretimkurumlarına atanamazlar”hükmünde ısrarını sürdürmüştür. Oysa YÖK’ün verdiğiresmi cevaba göre İlahiyat Fakültesi İlköğretim DKAB ile başında ilköğretimifadesi olmayan DKAB EŞDEĞER’dir.

*Sonuç olarak şu sorular gündeme gelmektedir.*

1) Müstakil olan İmam Hatip Ortaokulundaki derslerin programı ile İmam Hatip Lisesibünyesinde açılan İmam Hatip Ortaokulundaki derslerin programı farklı mıdır?Farklı olmadığına göre İlköğretim DİKAB mezunu Din Kültürü ve Ahlak BilgisiÖğretmenlerine İmam Hatip Lisesi bünyesindeki ortaokulların açılmamasının izahınedir?

2) İmam Hatip Lisesi bünyesinde açılan İmam Hatiportaokullarına Sosyal Bilgiler, Türkçe, İlköğretim Matematik vb. ilköğretim branşı öğretmenleri için nedenaynı uygulama yapılmamaktadır?

3) Eşdeğer olan iki bölüme ( İlköğretim DKAB – DİKAB) nedenfarklı uygulama yapılmaktadır?

4) Eğer sadece MEBBİS yazılım hatası ise İl içi atamada bunedenle başvuruda bulunamayan İlköğretim DİKAB mezunlarına yeni bir başvuru hakkı verilecek midir?

5) Yoksa İlahiyat Fakültesi İlköğretim DKAB mezunuDin Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Mezun Oldukları İmam HatipLiselerinin Bahçesine de mi alınmayacaktır?

 

 

kamuajans.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim