Öğretmen Diyarı

Devletin '8 bin öğretmeni' kayıp!
Devletin kayıp öğretmenlerinin ilginç hikayesi şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016 yılı faaliyet raporu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Raporda, devletin öğretmenleri ile ilgili bilgiler ayrıntıları ile yer aldı. 2016 yılı Faaliyet Raporu'na göre, 2016 yılında Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 896.584 öğretmen görev yapmaktadır. Ancak, Devlet Personel Başkanlığı'nın yayınladığı 31.12.2016 tarihli istatistikte ise Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı'nda 888 bin 503 personel bulunmaktadır. Yani devletin iki kurumunun öğretmen sayıları birbirini tutmamaktadır. Aradaki fark da az bir rakam değil. İki kurumun öğretmen sayıları arasında 8 bin 81 gibi büyük bir fark bulunmaktadır. Bu durumda hangi rakamı esas alacağız?

ÖĞRETMEN SAYISI YETERSİZ Mİ?

Öğretmen sayısının yetersizliği, Türk eğitim sisteminin başlıca tartışma konularından birisidir. Milli Eğitim Bakanlığı verileri ile aslında öğretmen sayısının çok da yetersiz olmadığı gözler önüne serildi. Şöyle ki: MEB'de çalışan toplam personel sayısı ise 977.893'dir. MEB'de görev yapan öğretmen sayısının birçok ülke nüfusu kadar olduğunu ifade etmek isteriz. Bu kadar büyük bir öğretmen kitlesini etkin bir şekilde idare etmenin ne kadar zor olduğunu anlatmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. 2016 yılında 17 milyon 588 bin 958 öğrencinin öğrenim gördüğü dikkate alındığında öğretmen başına 19,61 öğrenci düşmektedir.
Akla şu soru gelmektedir. Eğer öğretmen başına 19,61 öğrenci düşerse o zaman kalabalık sınıfları nasıl izah edeceğiz? Yani kedi buradaysa ciğer nerede? Çıkan en önemli sonuç ise öğretmen dağılımındaki dengesizliktir. En önemli ve çözümü güç olan soru ise bu dengesizliğin nasıl giderileceğidir?



Kaynak: http://www.haberandum.com/gundem/devletin-8-bin-ogretmeni-kayip-h12923.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim