Öğretmen Diyarı

Devlete dershaneden 5 bin öğretmen

Gamze KOLCU

DERSHANE dönüşümünde son tarih olan 1 Eylül’e kısa süre kala, dershane öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda çalışmak için ön başvuruları dün başladı. 2015 yılı içinde 47 bin öğretmen ataması yapacak olan MEB’in, dershane öğretmenlerinin 5 binini sözlü mülakatla bu kadroda istihdam etmesi bekleniyor.


PRİMLERİ DÜŞÜK YATIRILDI

Dershanelerde bazı öğretmenlere sigorta yapmamak için işe girdi-çıktı gösterilirken, kimi öğretmenin ise sigorta primleri düşük yatırıldı. Bu nedenle 10 yılı aşkın süredir dershanelerde çalışan öğretmenlerbile bakanlığa bağlı okullarda görev alamayacak. 2 bin 160 gün SGK şartının esnetilmesini talep eden dershane öğretmenleri, çalıştığı gün sayısının esas alınmasını istiyor. Atama bekleyen yaklaşık 350 bin öğretmen adayı ise dershane öğretmenlerinin sözlü mülakatla görevlendirilmesine tepki gösteriyor. Bakanlığın bu yıl atamasını yapacağı 47 bin öğretmen kontenjanının, 5 binini dershane öğretmenlerine ayırması tartışma yaratırken, devlet okullarında ücretli olarak çalışan öğretmenler de kadro istiyor.


HER İKİ TARAFA DA HAKSIZLIK

Sözlü mülakatın adaletsiz olacağını savunan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 54 bin civarında dershane öğretmeni olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Sözlü mülakat illerde yapılacak. Mülakat, torpil demektir. Yine birileri mağdur olurken, birileri öğretmen olmayı başaracak. Dershane öğretmenlerinin yanı sıra atama bekleyenlerin de ciddi rahatsızlığı var. Ne dershane öğretmenlerinin ne de atama bekleyen öğretmenlerin mağduriyeti bitmeyecek. Her iki tarafa da yapılan bir haksızlık söz konusuyken, henüz hiçbir adım atılmaması anlaşılır gibi değil.”


PERFORMANSA DAYALI SİSTEM

Eğitim-Sen Ankara 2 Nolu Şube Örgütlenme Sekreteri Olgun Eroğlu ise,“En gözde Anadolu liselerinde son sınıf öğrencisi kalmadı. Hepsi üniversiteye hazırlık yapmak için özel okullara koştu. Devlet okullarının içerisi tamamen boşaltıldı. Öğretmenlerin durumu içler acısı. Sürekli sigortası yatmadığı için 6 yıl çalışmış kaç tane öğretmen vardır? Ama mülakat ile yeni öğretmen alınacağı için çok sıkıntılı bir süreç yaşanacak. Sadece dershane öğretmenleri değil yeni alınacak öğretmenler de aynı mülakat ile atanacak. Aslında bu mülakatlarla birlikte performansa dayalı çalışma sistemi getirildi. Okullarda geçtiğimiz eğitim öğretim yılı yaşanan yönetici atamaları bunun nasıl olacağının en çarpıcı örneği” diye konuştu.

 

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol