Öğretmen Diyarı

Dershanelerde Kaç Öğretmen Çalışıyor?

Dershaneler maalesef eğitim sistemimizin yüz karası. Okullarda lise veya üniversite sınavları için iyi bir eğitim verilmemesinden dolayı veliler çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için onları yıllardır dershaneye gönderiyor. Çocuklar tabiri yerindeyse okul ve dershane arasında bir öğrencilik geçirerek hayatlarını devam ettiriyor. Hatta lise çağında çoğu öğrenci hatta veli bile okulda verilen eğitim yetersiz olduğu için okula daha az önem verirken dershanelere daha fazla önem veriyor. Yıllarca dershaneler bu açığı bildiği için velileri resmen sömürdü ve düşük maaşlarla çalışanlardan bile binlerce TL'lik senetler aldı. 

 

Ak Parti hükümeti son bir yıldır dershanelere savaş açmış durumda. Her ne kadar başbakanın dershaneleri kaldıracağız söylemi son altı yedi yıllık bir süreçte tekrar ettiğini bilsek de asıl savaş bu yıl açıldı ve dershanelere darbe vuracak bir yasa çıkartıldı. Ancak bu yasadan önce Ak Parti hükümetlerinin eğitim üzerindeki etkisizliğini gösteren şu istatistiklere bir göz atmakta fayda var. 

 

Ak Parti hükümetleri döneminde en fazla öğretmen atamasının yapıldığı, en fazla okulun açıldığı ve en fazla üniversitenin kurulduğu bilinen bir gerçek. Bununla birlikte ilk kez eğitime ayrılan bütçenin savunma harcamalarından daha fazla olduğu da bir gerçek. Ne var ki her türlü gelişime rağmen eğitim sistemimizin çok da gelişmediğini OECD destekli uluslararası eğitim araştırmaları yapan PISA anketinden anlamak mümkün. Türkiye Ak Parti hükümetleri döneminde her türlü icraata rağmen eğitim kalitesi bakımından kesinlikle yol kat edememiştir. Son dört yıldır Türkiye eğitimi üzerine de yapılan çalışmalarda Türkiye hep son dört sırada kendine yer edinebilmiş ve bu eğitim sistemiyle sonsuza kadar o son dört sırada kalmaya mahkum olacak. 

 

Dershanelere savaş açan Ak Parti hükümetinin döneminde dershanelerin nasıl çekirge sürüsü gibi birden çoğaldığını görmek mümkün. Özellikle iktidarının ilk yıllarında dershanecilik sektörünü patlatan hükümet kısa bir zamanda her şehirde zincir dershanelerin kurulmasına göz yumdu. Eğitim sektöründeki pay kısa zamanda milyarlarca TL'lik bir haceme ulaştı ve ülkemizde harcamaların en fazla yapıldığı alan haline geldi. 2002'de Ak Parti henüz yeni iktidara gelmişken dershane sayısı 2658. dershanelerde çalışan öğretmen sayısı 23730, son olarak dershaneye giden öğrenci sayısı da 668673 öğrenciydi. 

 

Ve gelelim 2014 yılına. Dershanelerin kapatılacağının müjdesini veren ve eğitimde dershaneye son mottosuyla yola çıkan hükümet son 12 yıldır iktidarda. Şimdi de 2013 yılına ait dershane istatistiklerine bir göz atalım. Şu an Türkiye'de dershane sayısı 3579. Dershanelerde çalışan öğretmen sayısı 47550, dershanelere giden öğrenci sayısı 1 milyon 220 bin! Şu rakamlara bakarak son 12 yılda, yani Ak Parti iktidarı döneminde dershane sayısının 1,5 kat arttığını -ki bu sayı 2008 de iki kat olarak tespit edilmişti, dershane sayısı 4 bini geçmişti.- dershanelerde çalışan öğretmen ile dershanelere giden öğrenci sayısının da iki kat arttığını söylemek sanıyoruz yanlış olmayacaktır. 

 

Dershanelerin artması, dershanelere giden öğrenci sayısının artması eğitimimizdeki kalitenin ne denli düştüğünün bir göstergesidir. Eğitim kalitemizi anlamak için sadece ders kitaplarını bile incelemek yeterlidir. Öğrenci sadece milli eğitimin dağıttığı ücretsiz ders kitaplarını okuyarak merkezi sınavlara girip iyi bir üniversiteye veya liseye giremez. Bunun imkanı yoktur. Kitaplar eksik ve hatalı bilgilerle doludur. Avrupa standartlarına göre kelime sayısı daha azdır ve öğrenciyi araştırmaya sorgulamaya itmemektedir. Sadece kitaplarımızın kalitesizliğiyle bile eğitimimizdeki kaliteyi ölçmek mümkündür. Dershane sayısının artması da eğitim kalitesinin azaldığını göstermektedir ve önümüzdeki iki yıl içinde dershanelerin tamamen kapatılmasının eğitim üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Çünkü dershaneler kapanmayacak sadece zorunlu bir değişime tabi tutulacaktır. Adı değişecek ve öğrenciler için karne basan bir eğitim kurumu haline gelecektir. Oysa ki bu kurumlarda müfredat, eğitim sistemi gibi köklü değişiklikler yapılmayacaktır. Yani dershanelerin kapatılması belki velilerin maddi açıdan yükünü azaltacak ancak uzun vadede eğitim kalitesini arttırmayacaktır. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol