Öğretmen Diyarı

Dershane Öğretmenlerine Kadro Verilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın, dershane öğretmenlerinin mağdur olmaması için kadroya alınacağı hakkında yapılan duyuru sonrası dershane öğretmenlerinde kadro beklentisi başlamıştı. Dershane öğretmenlerine kadro verilecek mi? Ne zaman verilecek? Ayrıntılar haberimizde.

 


Meslekte 6 yılını dolduran dershane öğretmenlerinin tamamının MEB kadrosuna alınmayacağı 17 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Öğretmen atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde belirtildi. Alımların boş kadrolara göre yapılacağı açıklandı. Dershane temsilcileri ise binlerce öğretmenin mağdur edilecek olmasına tepki gösterdi. Dershane sektöründe yaşanacak mağduriyetler için hiçbir önlem alınmadığını ifade eden GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı, “Dönüşüm denildiği günden beri bin dershane kepenk indirdi. Yöneticilerin mağduriyeti görünmezlikten gelindi. İlk başta kimse mağdur olmayacak gibi bir hava estirdiler. 1 Eylül’den sonra çalışanlar ve öğretmenler de kapanan kurumlardakiler gibi mağdur olacaklar” sözleriyle yeni uygulamaya tepki gösterdi. Getirilen kontenjan sınırına da tepki gösterilen Kılcı, “Önce 6 yıl dolduranlar denildi şimdi boş kontenjana göre deniliyor. 40 binin üstünde öğretmen var. Hepsi zarar görecek” diye konuştu. 

Avcı, 2 Aralık 2013’te verdiği bir demeçte de dershane öğretmenlerinin mağdur edilmeyeceğini söylemişti. “Dershaneler dönüştükçe personelleri de onlarla beraber dönüşecek ve yeni statüler kazanacaklar. Ancak dönüşüme ayak uyduramayan dershanelerin personelini de mağdur etmeyeceğiz. Onları etüt merkezlerimize veya halk eğitim kurslarına öğretmen olarak alacağız. Bu durumda atama bekleyen öğretmenlerin kadrolarını doldurmayacaklar. Adaletsizlik olmayacak” diye konuşmuştu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2013’te AKP Genel Merkezi’nde milletvekillerine dershane dönüşümü hakkında bilgi vermişti. Vekillerin “Dershane öğretmenleri ne olacak” sorusunu Avcı şöyle yanıtlamıştı: “Veliler, öğrenciler, öğretmenler, çalışanlar endişe etmesin. Okullardaki ve halk eğitimdeki kurslar devam edecek. İngilizce kursları ve sürücü kursları devam edecek. Dershane öğretmeni özel okula dönüşünce de görevini sürdürecek. Kapanan dershanenin öğretmeni de milli eğitimin sistemine entegre edilecek. Dersane öğretmenlerinin konuyla ilgili bekleyişi devam ediyor.

 

Kaynak: www.haberlerim.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol