Öğretmen Diyarı

Dersane öğretmenlerine sigorta şoku

Dershanelerin kapatılması kararının ardından Özel Öğretim Kurumları Kanununa eklenen bir madde ile dershane öğretmenlerinin, Milli Eğitim Bakanlığına sınavsız olarak öğretmen olmalarının yolu açılmıştır.

 

Dershane öğretmenlerinden ne kadarının öğretmen olarak atanacağı, atamalarda hangi kriterlerin göz önüne alınacağı belli olmadığı için birçok öğretmen AKP beni almaz diyerek şimdiden umudunu kesmiştir. Umutsuzluğun ikinci nedeni ise sigortalılık şartıdır.

 

Kanuna göre; şartları taşıyan dershane öğretmenleri, 1 Temmuz - Ağustos 2015 tarihleri arasında başvuru yapacaklardı.

 

Kadroya atanmak isteyen öğretmenlerin dershanelerdeki sigorta primi ödenmiş çalışma süresi 1/1/2014 tarihi itibarıyla en az altı yıl olması" gerekmektedir.

 

Kanunda 6 yıllık sürenin, sigortalılık süresi mi, yoksa ödenmiş olan prim gün sayısı mı olduğu anlaşılmadığından bir belirsizlik söz konusudur.

Çünkü 6 yıl görev yapan bir öğretmenin sigorta primleri tam olarak yatırıldığında prim ödeme gün sayısı 2160 olmaktadır. Bilindiği üzere dershane öğretmenlerinin sigorta primleri eğitim yılı esas alınarak genellikle 10 ay üzerinden veya daha az yatırılmaktadır. Altı yıllık süre içerisinde zaman zaman işsiz kalan dershane öğretmenleri bu haktan yararlanamayacaklardır.

 

Uygulama hayata geçtiğinde, 01.01.2014 tarihi itibariyle, 6 yıl sigortalılık süresi şartını doldurduğu halde, prim ödeme gün sayısı şartını dolduramayan öğretmenler mağdur olacaklardır.

 

Milli Eğitim Bakanlığı bu gerçeği görmezden gelemez. Başvuru tarihinden önce dershanelerde 6 yıl çalışmış fakat sigorta primleri eksik yatırılmış olan dershane öğretmenlerinin de başvuru yapmalarına olanak sağlanmalıdır.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

            Aşağıdaki sorularımın aracılığınızla sayın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla                 

                                                                                              

Hasan ÖREN    

Manisa Milletvekili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol