Öğretmen Diyarı

Dersane öğretmenleri yatırılmayan SGK primi yüzünden atanamıyor
Milli Eğitim Bakanlığı 3 bin dersane öğretmenini bakanlık bünyesine alacak. Geçtiğimiz hafta ön başvuruları alan bakanlık şartları tutan öğretmenler arasından 3 Bn 121 kişiyi kadroya alacak.
Milli Eğitim Bakanlığı 3 bin dersane öğretmenini bakanlık bünyesine alacak. Geçtiğimiz hafta ön başvuruları alan bakanlık şartları tutan öğretmenler arasından 3 Bn 121 kişiyi kadroya alacak. Bakanlığın koyduğu şartlardan en önemlisi olan 6 yıl SGK kaydının olması çok sayıda öğretmenin yaşadığı sigorta mağduriyetini de gün yüzüne çıkardı.
Mlli Eğitim Bakanlığının Dersanelerin kapatılmasından sonra dersane öğretmenlerini bakanlık bünyesine alacağını açıklamasının ardından alınacak öğretmenlerde aranacak şartlar açıklandı. Şartlardan en önemlisi olan dersanalerde çalışma gün sayısı dikkat çekmişti. Bakanlık 6 yıllık SGK kaydının olması şartını koydu ve ön başvurulardan 6 yıllık SGK kaydı olmayan öğretmenlerin müracaatlarını kabul etmedi. 
MEB tarafından alınan başvurular öncesinde dersane öğertmenleri sigortalarını toparlamaya başlayınca çok büyük bir haksızlık da ortaya çıktı. Dersanelerin çalıştırdığı öğretmenlerin sigortalarını tam yatırmadığı ortaya çıkınca büyük atanacaklarını düşünen çok sayıda öğretmenin de hayalleri suya düştü.
Öğretmenlerin dersanelerde çalıştığı dönemlerde sigorta primlerinin tam yatmadığı, eksik gösterildiği, hatta birçok öğretmenin sigortalarının yatırılmasını iş korkusu nedeni ile talep edemediği iddia edildi. 10 yıl çalışan bir öğretmenin 6 yıl sigortasının bile çıkmaması durumun vehametini gözler önüne serdi. Kurumları mahkemeye vermek isteyen öğretmenler şahit bulamadıklarından dolayı haklarını arayamaz hale geldiler. Çünkü şahitlik yapabilecek öğretmen arkadaşları da iiten atılma korkusu yaşadıkları için şahitlik etmeye yanaşmadıkları iddia ediliyor.
Şahit bulanların da birkaç dersanede çalışmış olmaları nedeni ile çok sayıda açacakları mahkeme için avukat ve mahkeme ücreti bulamadıkları için dava açamadıkları ve büyük mağduriyet yaşadıkları iddia ediliyor.
Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığından beklentileri ise 6 yıl sigorta şartının bu mağduriyetler de göz önüne alınarak yeniden ayarlanması ve 3 yıla kadar düşürülmesi.
 
ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim